BORAMED ul. Bora-Komorowskiego 21, 03-982 Warszawa
tel. 22 250 15 77
(U ZBIEGU TRASY SIEKIERKOWSKIEJ I WAŁU MIEDZESZYŃSKIEGO)
ul. Beli Bartoka 8, 02-787 Warszawa
tel. 22 53 53 600
(przy metrze Ursynów od Al.KEN)
ZAMÓW WIZYTĘ ON-LINE

Badania USG

USG ciąży

USG ciąży 2D/3D/4D to zestaw badań wykonywanych jednocześnie w naszej placówce w Warszawie, pozwalających na ocenę stanu zarówno matki, jak i płodu. Podstawowa część ultrasonografii płodu to badanie dwuwymiarowe – 2D. Obserwujemy na nim przekrój wnętrza macicy i zarys ciała płodu wraz z obrazem jego narządów, tak jak przy prześwietleniu. Badanie umożliwia ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych i łożyska, jak również ocenę przepływu krwi. Dzięki badaniu USG 3D z kolei, możliwa jest trójwymiarowa rekonstrukcja płodu i wnętrza macicy. Uzyskuje się wtedy piękny, wyraźny obraz dziecka na którym przyszła mama może po raz pierwszy zobaczyć wyraźnie swoje maleństwo.

Obrazowanie przy USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, umożliwiające obserwację ruchów płodu, pracy serca i dostarczające wielu informacji klinicznych, które nie są dostępne w trakcie rutynowego badania dwuwymiarowego USG. Badanie 4D jest stosunkowo nową techniką obrazowania i tylko najnowocześniejsze aparaty medyczne dysponują oprogramowaniem umożliwiających uzyskanie takich animacji. Zakres wskazań do badań trójwymiarowych i czterowymiarowych systematycznie się powiększa. Badanie takie umożliwia rodzicom zobaczenie jak wygląda płód, jak się porusza, uśmiecha czy macha rączkami. Wielu psychologów uważa, że ma to bardzo duże znaczenie w tworzeniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami. Obecnie pojawiły się również doniesienia, że badanie 4D pozwala na dokładniejszą ocenę i wykrywanie pewnych subtelnych wad anatomicznych u płodu, takich jak drobne rozszczepy wargi, obecność dodatkowych palców czy małych rozszczepów kręgosłupa. Ocena wyglądu twarzy i osadzenia uszu może być również pomocna w diagnostyce wad chromosomalnych u płodu. Najlepszym czasem do wykonywania badania 3D lub 4D jest okres między 26 a 32 tygodniem ciąży chociaż aparaty USG najwyższej klasy pozwalają na uwidocznienie płodu na prawie każdym etapie trwania ciąży.

Zalecane terminy badań USG:

I badanie można wykonać już około 6 tygodnia – licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na tym etapie istnieje możliwość zaobserwowania zarodka oraz jego tętna.

II badanie przeprowadza się w 110-13+6 tygodniu ciąży- celem tego USG jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu oraz poważnych wad wrodzonych. Opiera się ono przede wszystkim na badaniu przezierności karkowej oraz obecności kości nosowej.

III badanie wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży- pozwala na stwierdzenie obecności lub braku wad wrodzonych serca, ośrodkowego układu nerwowego, jamy oraz ściany jamy brzusznej, twarzoczaszki, nerek i pęcherza moczowego, kości kończyn oraz kręgosłupa.

IV badanie można przeprowadzić w 28-32 tygodniu ciąży- umożliwia wykrycie wad płodu, które ujawniają się z reguły dopiero w trzecim trymestrze.

V badanie odbywa się około 38 tygodnia ciąży- jego celem jest ocena wielkości, położenia oraz stanu płodu, a także ilości płynu owodniowego i stopnia dojrzałości łożyska.

UWAGA: Płeć dziecka jest możliwa do określenia już od 16 tygodnia ciąży, czasem nawet między 12 a 13.

W Boramed dysponujemy aparatami najwyższej klasy Voluson E6, Voluson E8 oraz Voluson 730 Expert. To nowoczesny, stacjonarny system ultrasonograficzny.

Obszar zastosowań: radiologia, ginekologia, położnictwo, urologia, kardiologia, badania naczyniowe.

 • możliwość obrazowania 3D i 4D
 • urządzenie obsługuje nowoczesne wieloczęstotliwościowe sondy elektroniczne convexowe, convexowe wolumetryczne 3/4D, liniowe,
 • endocavitarne, endocavitarne wolumetryczne 3/4D, wolumetryczne przezciemiączkowe.
 • możliwość wbudowania bazy danych pacjentów
 • wbudowana nagrywarka DVD-R/RW
 • ekran dotykowy LCD

UWAGA! Uprzejmie informujemy, że jakość obrazu USG płodu w technice tradycyjnej 2D (skala szarości), a także w technice trójwymiarowej 3D/4D zależna jest od wielu czynników, m.in.:

 • ułożenia płodu
 • wieku ciążowego
 • ilości wód płodowych
 • indywidualnej przezierności tkanek dla ultradźwięków (ilość tkanki tłuszczowej, właściwości tkanki łącznej)
 • zastosowania kremów na skórę brzucha przed badaniem

W/w czynniki wpływają na tzw. warunki techniczne badania, od których zależy jakość wizualizacji, jak również czas badania.

Nasi partnerzy
 • Ogólnopolskie Centrum Medyczne