Zagrożenia okresu ciążowego – Grypa

Co to jest grypa?

Young Woman Infected With Cold Blowing Her Nose In HandkerchiefGrypa to ostra, zakaźna choroba układu oddechowego wywołaną przez wirus grypy. Przenoszona jest drogą kropelkową, poprzez kontakt z przedmiotami (klamki, poręcze, uchwyty w środkach komunikacji miejskiej) zanieczyszczonymi skażoną wydzieliną z dróg oddechowych,a także przez bezpośredni kontakt (np. zasłonięcie ust ręką przy kichaniu lub kasłaniu, powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem). Rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin, od momentu, kiedy wirus wniknie do organizmu.

Zazwyczaj trwa około 7 dni, jeżeli nie dojdzie do powikłań.

Objawy i leczenie

Najczęstsze objawy to bóle kostno-stawowe, wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, brak apetytu,suchy kaszel, ból gardła, czasami uczucie zatkania nosa oraz wyciek wydzieliny z nosa.
Największą korzyść z leczenia można uzyskać od początku zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Zazwyczaj na samym początku zalecany jest odpoczynek i leżenie w łóżku, spożywanie dużej ilości płynów,( które nie tylko zapobiegają odwodnieniu się organizmu, ale również pomogą rozrzedzić wydzielinę dróg oddechowych),unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, stosowanie typowych środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej.

Profilaktyka

Grypa to choroba, której można skutecznie zapobiegać. Jedną z najlepszych metod jest szczepienie ochronne, nie tylko zmniejsza zachorowalność, ale również zapobiega powikłaniom z nią związanym takim jak np. zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu ucha środkowego oraz zapaleniu mięśnia serca i osierdzia.
Ważne jest izolowanie pacjentów chorych na grypę ( szczególnie w pierwszych dniach, w pierwszej fazie choroby pacjenci najmocniej zarażają), unikanie miejsc publicznych oraz przestrzeganie higieny.

Grypa a ciąża

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zarażenie wirusem grypy, ponieważ sam stan jakim jest ciąża powoduje spodek odporności immunologicznej, zaś wysoka gorączka towarzysząca podczas grypy uwrażliwia mięsień macicy, może to spowodować wywołanie skurczy. W efekcie może dojść do poronienia wczesnej ciąży lub wystąpić przedwczesna czynnością skurczowa w ciąży zaawansowanej. Ryzyko wystąpienia tych powikłań zwiększa się szczególnie w II i III trymestrze ciąży. Objawy grypy u kobiet w ciąży są takie same jak u innych pacjentów, czasami dodatkowo mogą pojawić się duszności. Leczenie grypy u ciężarnych polega na jak najszybszym łagodzeniu uciążliwych objawów. Niestety, czasami konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego, o którym w przypadku każdej ciężarnej powinien decydować lekarz.
Warto pamiętać, że każda infekcja w ciąży obowiązkowo powinna być skonsultowana z lekarzem.
Zaleca się wszystkim kobietą będącym w ciąży i planującym ciążę, żeby zaszczepiły się przeciw grypie sezonowej. Szczepionka przeciw grypie podana w trakcie ciąży zapewnia ochronę zarówno matki i dla jej dziecka. Ze względu na to,że szczepionka przeciw grypie nie jest żywą szczepionką, w związku z tym uważana jest za bardzo bezpieczną w ciąży.
Każda z kobiety w ciąży mająca objawy grypopodobne powinny udać się na konsultacje lekarską.

Bibliografia:

1. Brydak LB. Grypa i jej profilaktyka. terMedia: Poznań, 2004
2. PROFILAKTYKA I LECZENIE GRYPY Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Łódź 2006
3. Wysocki J, Kędziora M, Salamon-Słowińska D. Profilaktyka grypy. Zakażenia 2005;5
4. Grypa – niebezpieczeństwo dla wszystkich. Państwowy Zakład Higieny: http://www.pzh.gov. pl/nowosci/grypa.html
5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: http://www.gpsk.am.poznan. pl/ptg/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.htm