Przez CMS_Boramed dnia sobota, 11, styczeń 2020
Kategoria: W trakcie ciąży

Czy w ciąży można latać samolotem?

Przyszłe mamy w trosce o bezpieczeństwo swoje i dziecka często rezygnują z latania samolotem. Omijają je ważne delegacje i zasłużone wakacje. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to specjalistę z długoletnim stażem. O tym, czy kobiety w ciąży powinny latać samolotem, krąży wiele błędnych przekonań często nie popartych żadnym medycznym uzasadnieniem. Przyszłe mamy obawiają się m.in. zmian ciśnienia i skutków długiej podróży. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości ciężarnych, zapytaliśmy o to czy latanie w ciąży jest bezpieczne dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka – specjalistę ginekologii i położnictwa – który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym „Boramed" przy stacji metra Ursynów.

Latanie w ciąży samolotem nie jest do końca bezpieczne – mit czy prawda?

Podróżowanie samolotem w ciąży pojedynczej o prawidłowym przebiegu jest co do zasady bezpieczne do 37. tygodnia ciąży. Oczywiście w trakcie lotu w kabinie są zmienione warunki atmosferyczne, to znaczy ciśnienie parcjalne tlenu jest niższe niż na ziemi i odpowiada mniej więcej ciśnieniu na wysokości 1500-2000 m n.p.m. W związku z tym wysycenie krwi tlenem jest niższe, ale nie stanowi to istotnego problemu dla osób zdrowych. Niższa jest także wilgotność powietrza na pokładzie samolotu. Może to być przyczyną dyskomfortu dla pacjentki w ciąży, ale nie udowodniono negatywnego wpływu podróżowania samolotem dla zdrowia dziecka, a także na zwiększoną częstość porodów przedwczesnych.

Kiedy i dlaczego ciężarna powinna unikać latania? Jakie są szczególne przeciwwskazania do latania w ciąży? 

Zawsze należy sobie zadać pytanie czy podróż samolotem jest konieczna. Z pewnością przeciwwskazaniem do lotu jest niedokrwistość w ciąży, krwawienie, zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych, ciążka choroba serca lub układu oddechowego, stan po niedawno przebytej operacji przewodu pokarmowego, a także kilka dni po załamaniu kończyny dolnej. Istotne ryzyko dotyczy także wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w związku z wymuszoną pozycją siedzącą w trakcie lotu zwłaszcza dla lotów na duże odległości.

Jak przygotować się do podróży samolotem, żeby była ona bezpieczna i komfortowa?

Większość linii lotniczych nie zezwala na podróż samolotem powyżej 36. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży pojedynczej i powyżej 32. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży bliźniaczej. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami konkretnej linii lotniczej dla podróżujących kobiet w okresie ciąży aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Na pewno należy zadbać o picie wody w trakcie lotu ze względu na niską wilgotność powietrza w kabinie samolotu. Trzeba zapobiegać wystąpieniu incydentów zakrzepowych w układzie żylnym poprzez właściwe założenie przed podróżą pończoch uciskowych a także podróż na miejscu z możliwością prostowania kończyn i w miarę możliwości krótkie chodzenie w samolocie, raz na 30-60 minut.

Jakie kierunki podróży ciężarne powinny omijać? 

Z pewnością znaczenie ma czas trwania lotu. Tak więc planowanie podróży, które trwają powyżej 4 godzin powinno znaleźć racjonalne uzasadnienie. Istotne jest także rozważenie dostępu w miejscu docelowym do ewentualnej pomocy medycznej (np. szpital z oddziałem neonatologii). Podróż w miejsca wymagające szczepień lub profilaktyki antymalarycznej wymaga konsultacji lekarza, choć co do zasady stosowanie tych leków lub inaktywowanych szczepionek jest bezpieczne.

Kiedy można zaplanować pierwszą po porodzie – bezpieczną dla świeżo upieczonej mamy i dziecka – podróż samolotem? 

Racjonalne wydaje się planowanie podróży samolotem po zakończonym okresie połogu, a więc po 6 tygodniach od porodu. Dotyczy to także bezpieczeństwa dziecka, którego układy: oddechowy i krwionośny muszą się przystosować do warunków, które panują w kabinie samolotu.

Dziękuję za rozmowę.

###

Cały artykuł: 

Czy w ciąży można latać samolotem?

Wpisy powiązane