Przez CMS_Boramed dnia niedziela, 21, lipiec 2019
Kategoria: Tematy ginekologiczne

Dbaj o siebie, dbaj o piersi

Mówisz TAK! jeśli chodzi o manicure, pedicure i zabiegi upiększające, powiedz TAK! profilaktycznemu badaniu piersi. Skoro dbasz o wygląd, zadbaj też o zdrowie, przyglądaj się swoim piersiom, badaj i poznaj je. Możesz dać dobry przykład mamie, siostrze, przyjaciółce, być dla nich inspiracją i motywacją.

Wykonywanie profilaktycznych badań piersi jest wyrazem samoświadomości, siły i akceptacji tego, że choroba może dotyczyć każdej z nas. Ten fakt daje szansę reagowania w odpowiednim czasie. Obecnie zauważa się dynamiczny wzrost skuteczności terapii nowotworowych, których warunkiem jest wczesna diagnoza. Bardzo pomocne jest w tym samobadanie, wykonywanie profilaktycznego usg piersi oraz mammografia.

Dlaczego warto samodzielnie badać piersi? 

Wczesne zlokalizowanie zmian i odróżnienie ich od stanu prawidłowego stanowi jego główny cel. Dlatego, ważne jest wspomniane wyżej przyglądanie się swoim piersiom i wykonywanie tego badania systematycznie, w tym samym czasie cyklu miesiączkowego. Chodzi o to, że dokładne poznanie wyglądu, konsystencji, napięcia pozwoli „wyłapać" zmiany mogące pojawić się z miesiąca na miesiąc. Dlatego podejmując „wyzwanie" samobadania przez kilka miesięcy należy badać piersi w różnych dniach cyklu, później najlepiej w 2-3 dniu po miesiączce. U kobiet które już nie miesiączkują najlepiej raz w miesiącu. Samobadanie składa się z dwóch części samoobserwacji i badania palpacyjnego. W przypadku wybadania guzka należy zbadać sobie ten sam fragment drugiej piersi. Nie każdy guzek czy stwardnienie jest rakiem, ale zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i dalszej diagnostyki. Najczęściej to zmiany o charakterze łagodnym lub zmiany zapalne, należy je leczyć, co może zapobiec powstawaniu nowotworów złośliwych.

USG piersi​ - nie możesz się bać tego badania! 

Bezbolesne, bezpieczne badanie obrazowe, nie wymagające od kobiety żadnego przygotowania. Najlepiej wykonać je w pierwszej fazie cyklu. Ta metoda jest zalecana również dla kobiet w ciąży i w trakcie laktacji. Wynik badania, wnioski, ewentualnie dalsze zalecenia są od razu po zakończeniu. Podczas badania USG można ocenić obecność zmian ich charakter oraz wymiary. Nie pozwala natomiast stwierdzić czy jest to zmiana łagodna czy złośliwa. Profilaktyczne usg należy robić raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, później powyżej 40 roku życia również, ponieważ może wykazać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. 

Badanie mammograficzne 

To rentgenowskie badanie piersi, dające możliwość wykrycia nawet bardzo małych zmian, które mogą być niewyczuwalne w samobadaniu i niewidoczne w usg. W celu uzyskania lepszego wyniku piersi uciskane są dość mocno, co ich nie uszkadza. Mammografia daje możliwość ocenienia z dużym prawdopodobieństwem czy zmiana jest łagodna czy nie. Zatem Drogie Panie znajdźcie czas dla siebie, znajdźcie czas dla swoich piersi.

###