Przez CMS_Boramed dnia środa, 29, styczeń 2020
Kategoria: Uncategorized

Ekspert radzi: Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Artykuł 3 lutego 2020, 07:45 Haloursynow.pl; 

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? Przyszła mama często nie zna odpowiedzi na te pytania, a złe szacunki mogą mieć poważne skutki. Dlatego poprosiliśmy specjalistę z „Boramedu" o rozwianie wszelkich wątpliwości w tej kwestii.
###

Współżycie w czasie ciąży oraz po porodzie to kolejny obszar, który pełen jest niedopowiedzeń i mitów. Pytania związane z seksem pojawiają się już na początku ciąży, ale dotyczą też okresu po porodzie. O tym kiedy można współżyć i jakie może to nieść konsekwencje dla pary mówi Wojciech Majkusiak - specjalista ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

Czy uprawianie seksu w ciąży jest bezpieczne dla ciężarnej i płodu?

W przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu nie ma konieczności ingerencji w życie seksualne pary. Badania wykazują pozytywną zależność pomiędzy utrzymywaniem aktywnego życia seksualnego w czasie ciąży a długością związku małżeńskiego, poziomem edukacji zdrowotnej i liczbą ciąż.

Doniesienia kliniczne nie potwierdzają korelacji pomiędzy współżyciem oraz zastosowaną pozycją seksualną w ciąży fizjologicznej a zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy, porodu przedwczesnego, pęknięcia błon płodowych czy małej masy urodzeniowej płodu.

Kiedy możemy mówić o przeciwwskazaniach do zbliżeń między przyszłymi rodzicami?

Z pewnością jest kilka sytuacji, które stanowią przeciwwskazanie do współżycia w trakcie ciąży. Należą do nich rozpoznanie łożyska przodującego, krwawienie z dróg rodnych, niewydolność szyjki macicy, a także dolegliwości bólowe i czynność skurczowa macicy.

W ostatnich dniach ciąży niektórzy lekarze zalecają zbliżenia, aby przyśpieszyć poród. Jak to działa?

Hipoteza o pozytywnym wpływie współżycia na rozpoczęcie porodu wynika z faktu, że w trakcie stosunku płciowego wzrasta stężenie oksytocyny w organizmie przyszłej mamy oraz uwolnione zostają do pochwy prostaglandyny pochodzące z nasienia.

Zarówno oksytocyna, stosowana czasami do indukcji porodu oraz prostaglandyny to substancje, które naturalnie stymulują czynność skurczową macicy. Hipoteza ta nie została jednak jeszcze udowodniona w dobrze zaprojektowanych, randomizowanych badaniach klinicznych.

Jak długo należy zaczekać z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie siłami natury, a ile po cięciu cesarskim?

Czas potrzebny do zmian - powodujących powrót narządu rodnego do stanu zbliżonego sprzed ciąży - wynosi około 6 tygodni. To czas zwany połogiem. Zmiany te dotyczą zarówno macicy, której masa po porodzie wynosi około 1 kilograma, a zmniejsza się do 50-100 g oraz szyjki macicy, pochwy i krocza. Tak więc niezależnie od drogi porodu, nie powinno się podejmować współżycia przed tym okresem.

Wśród wielu młodych matek panuje przekonanie, że karmiąc piersią nie można zajść w ciążę. Prawda czy mit?

Odpowiadając jednym słowem: to mit. Laktacyjny brak miesiączki nie stanowi pewnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Wprawdzie u kobiet karmiących wystąpienie owulacji przed 10 tygodniem połogu zdarza się rzadko, jednak już u 20% z nich owulacja występuje w okresie do 6 miesięcy po porodzie. Tak więc w trakcie karmienia piersią - jak pokazują liczne przykłady - można zajść w kolejną ciążę.

Dziękuję za rozmowę.


......................

###
Cały artykuł dostępny: https://www.haloursynow.pl/artykuly/ekspert-radzi-czy-seks-w-ciazy-jest-bezpieczny,14059.htm
###