Przez CMS_Boramed dnia środa, 23, październik 2019
Kategoria: Po ciąży

Endokrynologia dziecięca – jakie objawy warto skonsultować z lekarzem ?

Endokrynolog pediatra to specjalizacja medyczna zajmująca się niewłaściwym wydzielaniem
hormonów, czyli diagnozowaniem problemów dotyczących patologii gruczołów endokrynnych i tkanek o zbliżonej funkcji, wpływających na rozwój i metabolizm organizmu oraz prowadzeniem odpowiedniego leczenia.

W zakresie endokrynologii pediatrycznej znajdują się choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki i gonad oraz problemy metaboliczne, które w wieku dziecięcym i młodzieńczym mogą charakteryzować inne niż w wieku dorosłym objawy, dynamika oraz konsekwencje.

Endokrynolog dziecięcy przyjmuje pacjentów od pierwszych dni życia aż do osiągnięcia przez nich pełnoletności.

###

Konsultacja endokrynologa jest konieczna, kiedy u dziecka występują takie objawy jak m.in. :


Wczesna obserwacja objawów przez rodziców, a także zgłoszenie specjaliście wszelkich wątpliwości, czy dziecko rozwija się prawidłowo będzie rzutowało na to jak będzie funkcjonowało w kolejnych latach i w wieku dorosłym. Wiele chorób można bardzo skutecznie wyleczyć,o ile jej symptomy zostały zgłoszone w początkowym jej stadium.

###

Bezpieczna podróż 

Jak przygotować się do podróży samolotem, żeby była ona bezpieczna i komfortowa?

Większość linii lotniczych nie zezwala na podróż samolotem powyżej 36. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży pojedynczej i powyżej 32. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży bliźniaczej. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami konkretnej linii lotniczej dla podróżujących kobiet w okresie ciąży aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Na pewno należy zadbać o picie wody w trakcie lotu ze względu na niską wilgotność powietrza w kabinie samolotu. Trzeba zapobiegać wystąpieniu incydentów zakrzepowych w układzie żylnym poprzez właściwe założenie przed podróżą pończoch uciskowych a także podróż na miejscu z możliwością prostowania kończyn i w miarę możliwości krótkie chodzenie w samolocie, raz na 30-60 minut.

Jakie kierunki podróży ciężarne powinny omijać?

Z pewnością znaczenie ma czas trwania lotu. Tak więc planowanie podróży, które trwają powyżej 4 godzin powinno znaleźć racjonalne uzasadnienie. Istotne jest także rozważenie dostępu w miejscu docelowym do ewentualnej pomocy medycznej (np. szpital z oddziałem neonatologii).

Podróż w miejsca wymagające szczepień lub profilaktyki antymalarycznej wymaga konsultacji lekarza, choć co do zasady stosowanie tych leków lub inaktywowanych szczepionek jest bezpieczne.
Kiedy można zaplanować pierwszą po porodzie – bezpieczną dla świeżo upieczonej mamy i dziecka – podróż samolotem?
Racjonalne wydaje się planowanie podróży samolotem po zakończonym okresie połogu, a więc po 6 tygodniach od porodu. Dotyczy to także bezpieczeństwa dziecka, którego układy: oddechowy i krwionośny muszą się przystosować do warunków, które panują w kabinie samolotu.

Dziękuję za rozmowę.
###

Wpisy powiązane