Przez CMS_Boramed dnia czwartek, 10, wrzesień 2020
Kategoria: Baza wiedzy

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu - 1 tydzień

1.TYDZIEŃ

Z położniczego punktu widzenia ciąża zaczyna się dwa tygodnie przed zapłodnieniem, co oznacza że za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To ważne dla określenia czasu trwania ciąży i ustalenia możliwego terminu porodu, co ma znaczenie w późniejszej ocenie stanu płodu. W praktyce wygląda to tak, że dwa pierwsze tygodnie ciąży to dwa pierwsze tygodnie cyklu poprzedzającego owulację i zapłodnienie.

Zatem pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest idealny do podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o ciążę, to też idealny czas na to, aby uświadomić sobie, że już od tego momentu nasze nawyki nie są bez znaczenia. 

Warto zrezygnować z wszelkich używek, oraz zadbać o dobrze zbilansowaną, zdrową dietę i ćwiczenia fizyczne. Dobrze byłoby gdyby partnerzy zdecydowali wspólnie o zmianie nawyków.

Podczas każdego cyklu miesiączkowego organizm kobiety przygotowuje się do potencjalnej ciąży. W pierwszym tygodniu nie dochodzi do zapłodnienia, zaczyna się faza folikularna, pojawia się krwawienie a przysadka mózgowa zaczyna wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH), którego zadaniem jest pobudzanie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. W tym czasie z małego pęcherzyka w jajniku powstaje tzw. pęcherzyk dominujący, z którego pod wpływem hormonów wydziela się komórka jajowa. Spada poziom progesteronu, a wzrasta poziom estrogenów- odpowiedzialnych za wzrost błony śluzowej jamy macicy, przygotowując tym samym macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej czyli rozpoczęcia ciąży.