Przez CMS_Boramed dnia piątek, 01, marzec 2024
Kategoria: Baza wiedzy

Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu, 19 tydzień

Ciążą – 19. tydzień ciąży

19. tydzień ciąży to niemal półmetek czasu oczekiwania na pojawienie się dziecka na świecie. Maluch rośnie szybko, ćwiczy nowo nabyte umiejętności i stale zmienia swoją pozycję. Przyszła mama może odczuwać ruchy dziecka jako przyjemne mrowienie czy delikatne bulgotanie.

Zmiany w organizmie kobiety

Na tym etapie ciąży macica znajduję się nieco poniżej pępka. Brzuch staje się już widoczny i coraz bardziej zaokrąglony. Powiększająca się macica powoduje rozciąganie więzadeł, co dla niektórych kobiet bywa dość nieprzyjemne i może sprawiać dolegliwości bólowe. W przypadku uciążliwego bólu lub pojawienia się innych niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Rosnący maluch, powiększająca się macica oraz zmiany hormonalne mają wpływ na kręgosłup ciężarnej. Bóle w dolnej części pleców są jedną z najczęstszych dolegliwości występujących w ciąży. Szczególnie dokuczliwe stają się w jej drugiej połowie. Warto więc spróbować różnych metod łagodzenia bólu np. ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających kręgosłup i mięśnie, noszenie odpowiedniej bielizny czy wygodna pozycja do spania (najlepiej na lewym boku). Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu wykluczenia przeciwwskazań. Ćwiczenia dobrze rozpocząć i wykonywać pod okiem fizjoterapeuty lub położnej.

Pod wpływem hormonów ciążowych dochodzi do zmian pigmentacyjnych skóry twarzy, brzucha, narządów płciowych oraz piersi. Na brzuchu w okolicach od pępka do spojenia łonowego tworzy się ciemna linia (tzw. linea negra). Drobne plamki pojawiają się na nosie, czole i policzkach i jest to ostuda ciężarnych. Przebarwienia te są odwracalne i będą stopniowo zanikać po porodzie. Jednak w przypadku zmian na twarzy należy zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na słońcu. Przyszła mama powinna stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Zmiany w gospodarce hormonalnej sprzyjają namnażaniu bakterii i powstawaniu infekcji dróg rodnych i moczowych. Gdy pojawią się dolegliwości takie jak parcie na pęcherz, problemy z oddawaniem moczu, pieczenie lub ból podczas mikcji, wydzielina z pochwy inna niż do tej pory należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Nieleczone infekcje dróg moczowo-płciowych mogą przyczynić się do powstawania powikłań, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Rozwój dziecka

W 19. tygodniu ciąży narządy i układy płodu są już rozwinięte i pracują coraz efektywniej. Maluch nadal trenuje swoje nowo nabyte umiejętności. Dużo się porusza, obraca, wierci, przeciąga, wykonuje fikołki.

W mózgu powstają wciąż nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi. Dzięki temu ruchy płodu są coraz bardziej skoordynowane. Dziecko reaguje na dźwięki, dotyk oraz światło. Powoli można zauważyć, że maluszek ma swój rytm dobowy. Przechodzi na przemian w okresy snu i czuwania. Jest również aktywniejszy o określonych porach dnia lub w niektórych sytuacjach.

Układ krwionośny dziecka i serce działają na pełnych obrotach. Oprócz śledziony i wątroby funkcje krwiotwórcze rozpoczyna szpik. Komórki krwi produkowane są w szpiku kostnym, który znajduje się w kościach długich (kość udowa, ramienna).

Płuca płodu są w pełni wykształcone, ale nie jest on jeszcze gotowy samodzielnie oddychać. Maluch połyka wody płodowe, dzięki czemu ćwiczy niezbędne do oddychania mięśnie. Połykając płyn owodniowy dostarczane są substancje odżywcze. Z połkniętego płynu produkowany jest mocz. W jelitach powstaje smółka.

W większości przypadków na tym etapie ciąży płeć dziecka jest już znana. Układ rozrodczy dziewczynek jest wykształcony. Wewnętrzne narządy rozrodcze (pochwa, macica, jajowody i jajniki) są już umiejscowione w miednicy. Jajniki zawierają ok. sześciu milionów komórek jajowych. Do momentu narodzin ich liczba spadnie do około miliona. U chłopców kształtują się jądra, które produkują testosteron. U obu płci zewnętrzne narządy płciowe w dalszym ciągu dojrzewają.

19. tydzień ciąży – jakie badania?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży zalecane jest wykonanie kolejnego badania USG referencyjnego tzw. „połówkowe. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz ginekolog posiadający certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation) ocenia szczegółowo budowę anatomiczną płodu oraz wykonuje standardowe pomiary. W czasie badania „połówkowego" ocenia się grupę markerów wad genetycznych do których należą np. długość kości udowej, długość kości nosowej, przezierność karkową, szerokość miedniczek nerkowych. Na podstawie między innymi powyższych pomiarów ocenia się ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych u płodu (np. zespół Downa), wrodzonych wad serca, rozszczepu podniebienia, rozszczepu kręgosłupa czy przepukliny.

Na wizycie pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży lekarz prowadzący powinien przeprowadzić badanie podmiotowe i przedmiotowe, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała oraz ocenić ryzyko ciążowe. Na tę wizytę zalecane jest wykonanie morfologii krwi oraz badania ogólnego moczu.

W naszych placówka istnieje możliwość wykonania badania USG „połówkowego" w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących badań wykonywanych w drugim trymestrze ciąży zapraszamy do kontaktu z naszymi placówkami.