Przez CMS_Boramed dnia czwartek, 17, listopad 2022
Kategoria: Baza wiedzy

Wielki mały człowiek - Światowy Dzień Wcześniaka

WIELKI MAŁY CZŁOWIEK

Każdego roku 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Celem tej akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów dzieci urodzonych przedwcześnie oraz trudności z jakimi borykają się ich rodzice oraz bliscy.

Kolorem symbolizującym Światowy Dzień Wcześniaka jest fioletowy. Jednym z symboli jest mała fioletowa skarpetka wisząca między dziewięcioma większymi, co jest odzwierciedleniem światowych statystyk, które mówią, że co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie. W Polsce problem ten dotyczy ok. 1 na 14 urodzeń.

KIM JEST WCZEŚNIAK

Wcześniak to dziecko urodzone między 22., a 37. tygodniem ciąży. Każde takie narodziny
są zaskoczeniem dla rodziców oraz ogromnym wyzwaniem dla personelu medycznego. Dzięki rozwojowi medycyny w obecnych czasach, w kontekście ratowania wcześniaków wiele zależy nie tylko od długości ciąży, ale przede wszystkim od masy urodzeniowej dziecka. Najmniejszy wcześniak
w Polsce (2018r.) to dziewczynka, która urodziła się w 26. tygodniu ciąży i ważyła zaledwie 350 g
oraz miała 26 cm długości.

Biorąc pod uwagę masę urodzeniową dziecka możemy wyróżnić 4 grupy wcześniaków:

noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała, która nie przekracza 750 g,

noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, która nie przekracza 1000 g,

noworodki z bardzo małą masą ciała, która nie przekracza 1500 g,

noworodki z małą masą ciała, która nie przekracza 2500 g.

PRZYCZYNY I SKUTKI WCZEŚNIACTWA

Istnieje cały szereg przyczyn wywołujących poród przedwczesny, jego etiologia nie zawsze jest znana, często wieloczynnikowa i wielu przypadkach niezależna od kobiety. Wśród przyczyn medycznych wyróżniamy m.in. infekcje wewnątrzmaciczne, choroby matki (takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), zmiany patologiczne w łożysku, ciąża mnoga czy krwawienia w ciąży. Do przyczyn niemedycznych możemy zaliczyć głównie niski status socjoekonomiczny (niedożywienie, zaniedbania opieki prenatalnej), palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

Najliczniejszą grupę dziecięcych pacjentów stanowią właśnie wcześniaki. Z powodu przedwczesnych narodzin istnieje ryzyko wystąpienia wielu nieprawidłowości, które mogą negatywnie rzutować
na dalszy rozwój, a nawet przeżycie dziecka. Wyróżniamy m.in. zaburzenia oddychania, uszkodzenia wzroku, zaburzenia neurologiczne, adaptacyjne i rozwojowe.

Obecnie poza możliwościami jakie daje nam współczesna medycyna w dochodzeniu do zdrowia
i sprawności nieoceniona jest troskliwa opieka rodziców oraz bezpośredni kontakt skóra do skóry,
tzw. „kangurowanie"

CISI BOHATEROWIE

Wcześniactwo nie oznacza wykluczenia, wśród wybitnych postaci wcześniakami urodzili się
m.in. Albert Einstein, Mark Twain, Stevie Wonder, Izaak Newton.

Opieka nad wcześniakiem wymaga cierpliwości i uczy pokory. Dla każdego rodzica pierwsze miesiące życia dziecka to ogromny stres i duże wyzwanie organizacyjne. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie muszą stawiać czoła często bardzo skomplikowanej rzeczywistości. Pojawia się wtedy wiele skrajnych ze sobą emocji. Opieka nad maluszkiem i odnalezienie się w nowej sytuacji może okazać się bardzo trudne. Nie każdy będzie potrafił poradzić sobie samodzielne, co jest zrozumiałe. Dlatego bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie. Dla jednych formą terapii będzie profesjonalna pomoc psychologiczna, dla innych rozmowa z rodzicami w podobnej sytuacji. Aktualnie rodzice wcześniaków mogą liczyć na pomoc fundacji oraz coraz liczniejszych grup wsparcia.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka wszystkim Rodzicom życzymy wytrwałość, siły w opiece, wzajemnej wyrozumiałości oraz aby każdy dzień przynosił ogromną radość z drobnych kroków
w rozwoju Waszych Maluszków.