
Boramed WarszawaGinekolog endokrynolog
Ginekolog endokrynolog to lekarz posiadający dwie specjalizacje. Wizyta u lekarza tego typu może być bardzo korzystna dla kobiety borykającej się z określonymi dolegliwościami. Nie tylko dlatego, że za jednym razem może umówić się na wizytę, która obejmie konsultację z dwóch dziedzin, ale także z tego względu, że taki lekarz ma bardziej rozległą wiedzę i może na pacjentkę spojrzeć w szerszym kontekście.
Poradnie Specjalistyczne
Kim jest ginekolog endokrynolog?
Endokrynologia powiązana jest z mocno z dziedziną ginekologii, dzieje się tak, ponieważ hormony takie jak estrogen i progesteron mają niebywały wpływ na cykl płciowy u kobiety. Wszelkie zachwiania i odbieganie od normy w tym aspekcie, mogą zwiastować oznaki choroby. Nie dziwi więc, że konsultacja z lekarzem dwóch specjalizacji jest dobrym wyjściem dla wielu kobiet i to w różnym wieku. Szczególnie, że gospodarka hormonalna wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Ginekolog endokrynolog to specjalizacja, łącząca w sobie wiedzę z zakresu chorób żeńskiego układu rozrodczego, przebiegu ciąży z wykwalifikowaniem w kwestii układu wydzielania wewnętrznego.
Kiedy udać się do ginekologa endokrynologa?
Kiedy udać się do ginekologa endokrynologa? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – do lekarza należy udać się wtedy, kiedy obserwujemy i odczuwamy nieprawidłowości ze strony naszego organizmu lub zwyczajnie chcemy sprawdzić, czy wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku. Aby to ukonkretnić należy wymienić następujące powody, które skłaniają do wizyty u ginekologa endokrynologa:
- zaburzenia miesiączkowania, a w tym bolesne miesiączki i silne krwawienie
- zespół policystycznych jajników
- podjęcie decyzji o zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej
- konieczność stosowania zastępczej terapii hormonalnej
- problemy z płodnością
- ciąża lub przygotowania do niej, a także okres połogu
- cukrzyca ciążowa
- wiek menopauzalny
- występowanie krwawień po menopauzie lub przed okresem dojrzewania
- dziwny wygląd narządów płciowych
- rehabilitacja po zabiegach operacyjnych
- występowanie nadmiernego zmęczenia i senności
- przetłuszczanie lub wypadanie włosów
- nadmierne owłosienie
- trądzik
- niekontrolowane zmiany masy ciała
- niskie libido.
Ginekolog endokrynolog może wskazać, co jest powodem pojawienia się konkretnego problemu i określić jakie leczenie jest konieczne do jego wyeliminowania. Zaniedbanie w tej kwestii i niechęć do podjęcia terapii, może doprowadzić do spadku libido, niepłodności, a nawet rozwoju nowotworu. Konsekwencje mogą być więc naprawdę poważne. Przy pierwszej wizycie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej, która mogłaby być dodatkową wskazówką dla lekarza przy poprawnym zdiagnozowaniu dolegliwości.
W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z wyżej wymienionych czynników można albo udać się najpierw do lekarza rodzinnego, albo od razu w ramach prywatnej wizyty do ginekologa endokrynologa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się do lekarza o wspomnianej specjalizacji w Warszawie, gdzie pracują często najlepsi specjaliści w konkretnych dziedzinach medycyny.
Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt u lekarza ginekologa endokrynologa, to jest to sprawa uzależniona od pojawiających się zaburzeń bądź chorób. Niektóre będą wymagały częstszych konsultacji i nieustannej opieki ze strony ginekologa endokrynologa, a inne okresowych wizyt. Przyjmuje się, że jeśli kobieta jest zdrowa i chciałaby tylko skontrolować stan swojego zdrowia, wystarczy spotkanie z lekarzem raz w roku, połączone przy tym z wykonaniem cytologii. Częstszych wizyt będzie wymagać ciąża. Wówczas należy pojawiać się w lekarskim gabinecie raz w miesiącu. Również podczas przygotowań do zabiegu in vitro wskazane są terminowe konsultacje z lekarzem.
Usługi nie są wykonywane w ramach NFZ
