Przez CMS_Boramed dnia poniedziałek, 05, lipiec 2021
Kategoria: Baza wiedzy

Terapia uroginekologiczna u mgr Anny Gil - co warto wiedzieć o skorzeniach dna miednicy.

W ostatnich latach w Polsce wzrosło zainteresowanie dnem miednicy. Zaburzenie napięcia tzw. przepony moczowo-płciowej utworzonej przez kilka warstw mięśniowo-powięziowych wyściełających dno miednicy wiążę się z wieloma dysfunkcjami układu moczowo-płciowego. Dostrzega się również wzajemne korelacje pomiędzy stanem dna miednicy a problemami proktologicznymi a także wpływ właściwego napięcia na jakość życia intymnego. Należy pamiętać, że właściwe dno miednicy, na którym spoczywają narządy jamy brzusznej i miednicy, utworzone jest przez najgłębszą, trzecia jego warstwę. Tę najgłębszą warstwę tworzy dźwigacz odbytu, który zbudowany jest z pięciu odnóg mięśniowych, wachlarzowato i symetrycznie zamykających od góry miednice. Mięsień ten nie tylko mechanicznie podpiera i chroni narządy podbrzusza, ale bierze również udział w synergiach mięśniowych związanych ze sterowaniem ruchami miednicy. Miednica nie przypadkowo zwana jest „kluczem postawy ciała". Jej właściwa kontrola zarówno w warunkach statyki (ustawienie), jak i dynamiki (ruchy) warunkuje fizjologiczne obciążenie kręgosłupa i stawów kończyn dolnych. Należy również pamiętać, że zarówno obniżone, jak i nadmierne napięcie dźwigacza odbytu bezpośrednio wpływa na szybkość przewodnictwa i odżywianie nerwu sromowego, co skutkować może zaburzeniem libido.

Przywracanie właściwej funkcji mięśni dna miednicy nie ma więc nic wspólnego ze zwykłym treningiem siły mięśniowej. Podczas terapii uroginekologicznej stosowane są odpowiednie techniki mobilizujące oraz indywidualne ćwiczenia dobrane do stanu każdego pacjenta.

Fizjoterapia okołoporodowa obejmuje:

Przygotowanie pacjentki do porodu, fizjoterapia poporodowa (poród siłami natury, cesarskie cięcie). Postępowanie obejmuje techniki z terapii manualnej masażu oraz kinesiotaping

Fizjoterapia w rozejściu mięśni prostych brzucha:

Techniki dobierane są indywidualne dla każdej pacjentki i obejmują procedury zabezpieczające rozejście mięśni prostych brzucha (kinesiotaping), dobór odpowiednich ćwiczeń i technik manualnych celem przywrócenie prawidłowej pracy mięśni brzucha

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje:

Dysfunkcje pracy pęcherza (nadreaktywność, nietrzymanie moczu, częstomocz), obniżenie dna miednicy, wulwodynia, pochwica, bóle podczas współżycia, bolesne miesiączki a techniki dobrane są w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Przede wszystkim jest to nauka świadomości swojego ciała poprzez ćwiczenia korygujące, terapeutyczne i stymulujące mięśnie dna miednicy, terapia manualna, masaż i kinesiotaping.

Zapraszam do Przychodni Boramed,

 mgr Anna Gil