Przez CMS_Boramed dnia środa, 15, styczeń 2020
Kategoria: Baza wiedzy

Wstydliwy problem 30% kobiet. Ekspert radzi jak z nim walczyć

Artykuł 13 stycznia 2020  Haloursynow.pl

Ten problem, o którym wiele osób wstydzi się mówić, dotyczy ponad 30% kobiet. Ale nietrzymanie moczu można leczyć, a także mu zapobiegać. Zapytaliśmy eksperta z Boramed, jak radzić sobie z tą dolegliwością.
O tym, że otyłość możne iść w parze z nietrzymaniem moczu, a ćwiczenie mięśni Kegla bez fachowej konsultacji może przynieść więcej szkody niż pożytku, rozmawiamy z dr. n. med. Wojciechem Majkusiakiem - specjalistą ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

###

Problem 1/3 kobiet

Nietrzymanie moczu przytrafia się kobietom w każdym wieku. Jakie są jego główne przyczyny?

Nietrzymanie moczu jest globalnym problemem społecznym, w istotnym stopniu obniżającym jakość życia kobiet zarówno w sferze socjalnej, emocjonalnej, zawodowej, jak i życia seksualnego. Z definicji jest to każdy mimowolny wyciek moczu niezależnie od mechanizmu jego powstania.

Jest to dolegliwość, która dotyczy ponad 30% dorosłych kobiet. Badania epidemiologiczne analizują wiele czynników mogących wywierać wpływ na częstość występowania nietrzymania moczu.

Wraz z wiekiem kobiet zwiększa się częstość występowania wszystkich postaci nietrzymania moczu. Związek pomiędzy otyłością a nietrzymaniem moczu został udokumentowany. Jednocześnie otyłość jest jednym z niewielu czynników ryzyka, na które mamy wpływ. Badania wskazują też na istotny związek pomiędzy liczbą przebytych porodów oraz drogą porodu na występowanie wysiłkowego nietrzymania moczu. 

###

Jakie są typy nietrzymania moczu? Kiedy można wdrożyć leczenie farmakologiczne, a kiedy inne?

Aktualnie wyróżnia się kilka typów nietrzymania moczu, z których trzy występują najczęściej. Są to: wysiłkowe nietrzymanie moczu - czyli wyciek moczu podczas wysiłku, kaszlu, kichania, śmiechu; naglące nietrzymanie moczu, a więc wyciek moczu bezpośrednio poprzedzony parciem naglącym oraz mieszane nietrzymanie moczu, czyli sytuacja jednoczesnego występowania wycieku moczu przy wysiłku oraz naglącego nietrzymania moczu.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego. Takie leczenie ma zastosowanie w przypadku naglącego nietrzymania moczu oraz mieszanego nietrzymania moczu, w którym komponenta parć naglących jest istotna.

Zapobiegaj!

Czy po przez odpowiednia ćwiczenia mięśni Kegla można znacząco wpłynąć na problem nietrzymania moczu?

Fizjoterapia, której jednym z elementów jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, ma udokumentowane znaczenie w leczeniu wspomagającym wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nauka ćwiczeń powinna być prowadzona przez fizjoterapeutę, który jest w stanie skontrolować czy odpowiednie grupy mięśni dna miednicy są uruchomione.

Często zdarza się, że samodzielne podjęcie ćwiczeń skutkuje uruchomieniem mięśni nasilających tłocznię brzuszną, przynosząc odwrotny do zamierzonego efekt.

Czy w jakiś sposób można zapobiegać zawczasu nietrzymaniu moczu?

Myśląc o zapobieganiu nietrzymaniu moczu czyli o profilaktyce pierwotnej, mamy na myśli postępowanie, które wpływa na czynniki ryzyka występowania choroby. Najważniejszym czynnikiem w tym zakresie, na który mamy bezpośredni wpływ, jest otyłość.

Wszelkie postępowanie, które ma na celu niedopuszczenie do nadwagi i otyłości jest pożądane. Ponadto zaprzestanie palenia tytoniu, aktywność fizyczna, ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą przyczyniać się do zapobiegania wystąpieniu tej dolegliwości.

Dziękuję za rozmowę.

..........................................

Artykuł dostępny: https://www.haloursynow.pl/artykuly/wstydliwy-problem-30-kobiet-ekspert-radzi-jak-z-nim-walczyc,13939.htm
###