BoramedHolter Ekg w Warszawie
Poradnie Specjalistyczne
HOLTER EKG I HOLTER CIŚNIENIOWY
Holter EKG - badanie serca
INFORMACJE O BADANIU:
Badanie Holter 24h to nieinwazyjne badanie polegające na ciągłym rejestrowaniu zaburzeń rytmu pracy serca w celu późniejszej , szczegółowej analizy. Zapis ten jest rejestrowany podczas codziennej aktywności pacjenta, 24 godziny na dobę z możliwością przedłużenia, w razie potrzeby, o kolejne dni 24 godziny.
Wiąże się jedynie z niewielką uciążliwością polegającą na noszeniu przez około 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod umieszczonych na klatce piersiowej.
Pacjent ma także możliwość zaznaczenia momentu odczuwania dolegliwości kardiologicznych, poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego na rejestratorze EKG.
OPIS BADANIA:
Elektrody umieszczane są na klatce piersiowej, a kable od nich podłączone są do małego, przenośnego urządzenia na baterie, które rejestruje zapis EKG. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności ( dotyczy również uprawiania sportu). Podczas trwania rejestracji obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych oraz manipulować w rejestratorze. Pacjent zdaje aparat na następny dzień po jego założeniu.
CEL BADANIA:
Badaniem EKG metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala kardiologowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca. Pozwala ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy, a także bezbłędnie wykrywa bez bólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta, takich jak: zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej, ze zmianami EKG. Badanie umożliwia też ocenę pracy rozrusznika serca.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:
- Zaburzenia rytmu serca Ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego
- Ocena czynności sztucznego rozrusznika
- Ocena niedokrwienie mięśnia sercowego
- Niewydolność krążenia
- Przebyty zawał serca
- Omdlenia i zasłabnięcia
- Uczucie kołatania serca
- Duszność
- Ból w klatce piersiowej.
PRZYGOTOWANIE ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DOTYCZĄCE BADANIA:
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do badania. 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera wykonywana jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży. Badanie może być powtarzane wielokrotnie.
Przed badaniem pacjent nie musi być na czczo i możemy zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Pamiętajmy jednak, żeby skóra była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody.Mężczyźni z dużym owłosieniem na klatce piersiowej powinni wygolić owłosienie z uwagi na możliwość odklejania się elektrod.
Kobiety powinny mieć biustonosz sportowy, albo bez fiszbin.
HOLTER CIŚNIENIOWY
Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi zestawu do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego. Zestaw składa się z rejestratora i mankietu. Czas rejestracji to 24-25 godzin. Pomiary dokonywane są co 15-30 minut w ciągu dnia i co 30-60 minut w nocy lub według wskazań lekarza. Urządzenie umożliwia dokonanie pomiaru ciśnienia na żądanie pacjenta, np. w momencie występowania dolegliwości można specjalnym przyciskiem na rejestratorze wykonać dodatkowy pomiar na żądanie. Po okresie rejestracji rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera. Uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a następnie oceniane przez lekarza.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.
CEL BADANIA:
- holter ciśnieniowy wykonuje dużą liczbę pomiarów w ciągu doby
- pomiary wykonane tą techniką lepiej odzwierciedlają rzeczywiste wartości ciśnienia w trakcie normalnego funkcjonowania, trudne do uchwycenia podczas pojedynczych badań
- pomiary dokonywane są poza środowiskiem medycznym (szpital, przychodnia), co umożliwia eliminację związanego z tym stresu,
- holter ciśnieniowy umożliwia wykrycie ukrytego nadciśnienie tętniczego
- badanie daje możliwość oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego;
- szczególnie cenna jest informacja o ciśnieniu tętniczym podczas snu z oceną nocnego obniżenia ciśnienia tętniczego
- holter ciśnieniowy umożliwia ocenę wartości ciśnienia w sytuacjach nagłych (dodatkowy pomiar ręczny)
- holter ciśnieniowy umożliwia dokładniejszą ocenę skuteczności stosowanego leczenia farmakologicznego
OPIS BADANIA:
- w okresie badania należy przyjmować wszystkie standardowo zażywane leki
- należy prowadzić normalny tryb życia, można pracować i wykonywać wszystkie codzienne czynności, należy jednak unikać znacznego wysiłku fizycznego w czasie pomiaru należy przestać się poruszać i rozmawiać;
- w momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała z mankietem utrzymywanym na wysokości sercanie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankietm
- ankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie
- urządzenie należy chronić przed wilgocią i wodą a także przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznymw przypadku odczuwania bólu ramienia, pojawienia się obrzęku lub zasinienia ręki, rejestrację należy przerwać
INFORMACJE OGÓLNE:
Wynik Holtera EKG/CIŚNIENIOWEGO przekazywany jest w ciągu 7 dni w formie opisu dokonanego przez kardiologa. Do holtera EKG dołączone są wykresy (z zapisem czynności elektrycznej serca w wybranym czasie).
Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
Rejestrator zakładany jest od poniedziałku do soboty między godziną 11:00 - 12.00.
W celu wykonania badania należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie lub osobiście.
Koszt badania:
- Holter EKG 24- godzinnego wraz z opisem wynosi 160 zł
- Holter EKG 48- godzinnego wraz z opisem wynosi 230 zł
Kara za przetrzymanie holtera i nie stawienie się w wyznaczonym dniu do zdjęcia holtera wynosi 200 zł za każdy dzień zwłoki.
Pacjent decydując się na wykonania badania zobowiązany jest do podpisania protokołu wypożyczenia sprzętu i po jego zdaniu (w nienaruszonym stanie) podpisanie protokołu zdania sprzętu.
Wyniki można odbierać osobiście lub przez osobę upoważnioną pisemnie do odbioru