Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (357 słów)

Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak ich unikać i leczyć?

Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak ich unikać i jak je leczyć? - odpowiada dr. n. med. Wojciech Majksusiak - blog Boramed

Bóle pleców towarzyszą wielu przyszłym mamom i często bywają bardzo uciążliwie. Warto o nich poinformować lekarza, bo można je łagodzić. O tym skąd się biorą i jak można ich uniknąć opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed". Co jest główną przyczyną bóli kręgosłupa w ciąży?

Jedną ze skarg najczęściej zgłaszanych przez ciężarne jest „ból pleców". Ból pojawia się najczęściej ok. 18 tygodnia ciąży, a największe nasilenie osiąga między 24-36 tygodniem jej trwania, powodując dużo niekorzystnych efektów.

Wiele kobiet nadal żyje w świadomości, że jest to naturalne zjawisko towarzyszące ciąży i nie zgłasza tej dolegliwości. Przyczyn tego problemu upatruje się w nasilonej i asymetrycznej wiotkości stawów krzyżowo-biodrowych, a także w zmianie środka grawitacji z powodu powiększającej się macicy. Powoduje to pochylenie miednicy i zwiększenie jej obciążenia, a także obciążenie dolnej części kręgosłupa. 

Czy takie dolegliwości można leczyć?

Po wykluczeniu objawowej dyskopatii, która w ciąży występuje bardzo rzadko, istotne jest poinformowanie pacjentek o istocie bólu, którego doświadczają, zachowaniach i czynnościach, które mogą go nasilić, a także sposobach unikania bólu.

W niektórych sytuacjach nasilonego bólu konsultacja ortopedy i fizjoterapeuty wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Potencjalne rozwiązania to stosowanie pasów miednicznych stabilizujących miednicę oraz wdrożenie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. 

Kiedy ból kręgosłupa jest niebezpieczny?

Sytuacje, w których dochodzi do jednostronnego, nagłego bólu promieniującego do kończyny dolnej, osłabienia kończyn dolnych, zaburzeń czucia okolicy krocza i kończyn dolnych, na pewno wymagają pilnej diagnostyki będąc objawami dyskopatii. 

Czy bólom da się im zapobiegać np. uprawiając aktywność ruchową?

Tak, prowadzenie aktywności ruchowej jest zarówno metodą zapobiegania problemowi bólu kręgosłupa u ciężarnych oraz metodą leczenia bólu pleców w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zestaw ćwiczeń wzmacniających plecy i rozciągających powinien być zalecony przez fizjoterapeutę. W leczeniu wykorzystuje się także gimnastykę wodną i akupunkturę. 

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed. 

Czym jest niedoczynność tarczycy ?
Badania kontrolne piersi i macicy. Kto i kiedy pow...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A