Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
13 minut(y) czytania (2513 słów)

Choroba tarczycy u mężczyzn - objawy, leczenie i płodność

CHOROBA TARCZYCY U MĘŻCZYZN. OBJAWY, LECZENIE I WPŁYW NA PŁODNOŚĆ.

Spośród wielu opinii na temat chorób tarczycy zdarzają się takie, iż schorzenia te dotyczą jedynie kobiet. Prawda jest taka, że choroby te są również diagnozowane u mężczyzn. Z naszego artykułu dowiesz się za co odpowiada tarczyca, jakie są choroby tarczycy, objawy chorej tarczycy u mężczyzn oraz jakie badania najlepiej wykonać.


Za co odpowiada tarczyca i gdzie się znajduje?

Tarczyca jest narządem, który wyglądem przypomina motyla lub kokardę. U mężczyzn ważących około 30 gramów. Bezpośrednio nakładany na tchawicy, umieszczony jest na dole i jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie tarczyca jest odpowiedzialna za odpowiednie działanie systemu:

  • nerowowego,
  • pokarmowego
  • krwionośnego,
  • mięśniowego,
  • płciowego.

Narząd ten odpowiada za libido i jakość nasienia u mężczyzn. Dodatkowe rozszerzenie kości, praca serca i funkcje oddychania. Możliwe jest, że jest to utrzymanie konserwacji materii, a także kontrola temperatury ciała. 

Jakie hormony produkuje tarczyca?

Gruczoł wydzielający w trzech niezwykle ważnych hormonach:

  • T4 - tyroksynę,
  • T3 - trójjodotyronina,
  • kalcytonina.

To właśnie są te badania, które są w sytuacji podejrzanej chorej u mężczyzn. Tyroksyna (T4) jest niezwykle ważnym hormonem już w okresie życia płodowego, ponieważ odpowiada za dojrzewanie systemu operacyjnego. Dodatkowe pobudzenie komórkowe do wzrostu. Kolejny hormon, czyli trójjodotyronina (T3).. To właśnie ten hormon jest istotny dla działania wielu każdego człowieka, wydzielany z podwójnej ilości niż tyroksyna, a także występujący w występach poprzez tzw. konwersję tego ostatniego hormonu. Ostatni z nich, czyli kalcytonina odpowiada za regulowanie zasilania we krwi. wykonanie czynności zawiaduje przysadka mózgowa, a dokładnie hormon tyreotropowy (TSH). To właśnie na podstawie decyzji o ilościach rozstrzygających T3 i T4, które bezpośrednio wpływają na wydajność tarczycowego. 

Jakie choroby są związane z tarczycą?

Występowanie chorej tarczycy u mężczyzn jest związane z zaburzeniami w produkcji hormonów. Kiedy jest ich za mało, mowa o niedoczynności tarczycy. Natomiast gdy jest ich za dużo, diagnozuje się nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Objawy mogą obejmować zmęczenie, kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi, depresję, zaparcia, suchą skórę i nietolerancję zimna. W zaawansowanych przypadkach może dojść do obrzęku twarzy i kończyn.

Nadczynność tarczycy objawy

Nadczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł tarczycy produkuje zbyt dużo hormonów. Objawy nadczynności tarczycy to m.in nadmierna potliwość, utrata wagi, nadpobudliwość, drżenie rąk, potliwość, kołatanie serca, bezsenność i nietolerancja ciepła. Może również wystąpić wytrzeszcz oczu.

Wole i guzki tarczycy

Wole to powiększenie tarczycy, które może być widoczne jako obrzęk na szyi. Guzki tarczycy to zgrubienia w gruczole, które mogą być łagodne lub złośliwe. Diagnostyka obejmuje badania palpacyjne, USG i czasem biopsję.

Zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy może być spowodowane przez różne czynniki, w tym autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto), infekcje lub reakcje na leki. Objawy mogą obejmować ból szyi, zmęczenie i zmiany w produkcji hormonów tarczycy

Charakterystyczne objawy chorej tarczycy u mężczyzn

Choroby gruczołu tarczycy u mężczyzn mogą objawiać się w różnorodny sposób, wpływając na wiele aspektów zdrowia i samopoczucia. Objawy te często bywają niespecyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy, które mogą sugerować zaburzone wydzielanie hormonów tarczycy lub inne problemy z gruczołem:

●wyczuwalne powiększenie gruczołu lub guzki,

●duszności,

●kaszel, chrypa,

●ucisk o okolicach szyi,

●problemy z połykaniem,

●kołatania serca,

●nadmierne pocenie się,

●bezsenność,

●spadek wagi lub tycie,

●zaparcia lub biegunki,

●wypadanie włosów,

●łamliwość paznokci,

●przesuszenie skóry,

●nadwrażliwość na gorąco lub zimno,

●niskie libido,

●problemy z płodnością,

●problemy z erekcją,

●niski testosteron,

●znikome owłosienie na twarzy,

●zmniejszenie masy mięśni,

●wysoki cholesterol.

Bardzo ważne jest, aby w sytuacji wystąpienia objawów nie dopuścić do pogłębiania się choroby i szybko zgłosić się po pomoc lekarską. 

Jakie badania należy wykonywać w związku z podejrzeniem zaburzeń pracy tarczycy? 

Objawów sugerujących chorobę tarczycy nie należy bagatelizować. W takiej sytuacji koniecznie należy wykonać badania, które pomogą w zdiagnozowaniu schorzenia. Na początek lekarz powinien zlecić oznaczenie hormonów z krwi: TSH, ale również fT3 i fT4. Dzięki temu możliwe będzie zdiagnozowanie problemów i objawów chorej tarczycy u mężczyzn.

Dodatkowo wykonuje się również badanie ultrasonograficzne (USG) w celu oceny objętości gruczołu i zlokalizowania ewentualnych zmian czy guzków.

Wśród innych badań wykonywanych w sytuacji chorej tarczycy u mężczyzn jest radioizotopowe badanie tarczycy, czyli scyntygrafia, a także biopsja guzków, które zostaną wytypowane do takiego badania w USG. Badanie to pozwala na określenie charakteru zmian.

Jakie badania na niedoczynność tarczycy a jakie na nadczynność tarczycy?

Schorzenia tarczycy wymagają dokładnej diagnozy, aby można było odpowiednio zaplanować leczenie. Diagnostyka obejmuje różne badania, które pomagają określić funkcjonowanie tarczycy oraz zidentyfikować ewentualne schorzenia.

Oto jakie badania wykonuje się w przypadku podejrzenia niedoczynności oraz nadczynności tarczycy.

Badania na niedoczynność gruczołu tarczycy

○TSH (hormon tyreotropowy) — jest to podstawowe badanie, które mierzy poziom hormonu tyreotropowego (TSH) wytwarzanego przez przysadkę mózgową. TSH reguluje produkcję hormonów tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy poziom TSH jest zazwyczaj podwyższony, ponieważ przysadka mózgowa stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów.

○fT4 (wolna tyroksyna) — badanie mierzy poziom wolnej tyroksyny (fT4), która jest aktywną formą hormonu tarczycy we krwi. Niski poziom fT4 wskazuje na niedoczynność gruczołu tarczycy

○fT3 (wolna trijodotyronina) — pomiar poziomu wolnej trijodotyroniny (fT3) w krwi. W kontekście niedoczynności tarczycy fT3 jest często mniej przydatne niż fT4, ale może być wykonane dla pełnego obrazu. Niski poziom fT3 może wspierać diagnozę niedoczynności tarczycy.

○Przeciwciała anty-TPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej) — badanie mierzy obecność przeciwciał anty-TPO, które są często podwyższone w chorobach autoimmunologicznych tarczycy, takich jak Hashimoto. Wysoki poziom przeciwciał anty-TPO może wskazywać na autoimmunologiczną przyczynę niedoczynności tarczycy.

○Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy — USG tarczycy pomaga ocenić strukturę i wielkość gruczołu tarczycowego oraz wykryć ewentualne zmiany, takie jak guzki lub powiększenie gruczołu. Zmiany strukturalne mogą wspierać diagnozę niedoczynności tarczycy.

Badania na nadczynność tarczycy

○TSH (hormon tyreotropowy) — podstawowe badanie mierzące poziom hormonu tyreotropowego (TSH). W przypadku nadczynności tarczycy poziom TSH jest zazwyczaj obniżony, ponieważ przysadka mózgowa zmniejsza stymulację tarczycy.

○fT4 (wolna tyroksyna) — badanie mierzy poziom wolnej tyroksyny (fT4). Wysoki poziom fT4 wskazuje na nadczynność tarczycy.

○fT3 (wolna trijodotyronina) — pomiar poziomu wolnej trijodotyroniny (fT3). Wysoki poziom fT3 jest często podwyższony w nadczynności tarczycy, czasem nawet bardziej niż fT4.

○Przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (TRAb) — badanie mierzy obecność przeciwciał przeciwko receptorowi TSH, które są charakterystyczne dla choroby Gravesa-Basedowa. Wysoki poziom przeciwciał TRAb sugeruje autoimmunologiczną nadczynność tarczycy.

○Scyntygrafia tarczycy — badanie obrazowe, które ocenia funkcjonowanie tarczycy poprzez podanie radioaktywnego jodu lub technetu. Wysokie wychwytywanie radioaktywnego izotopu przez tarczycę wskazuje na nadczynność tarczycy.

○Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy — USG tarczycy może wykryć guzki, wole lub inne zmiany strukturalne. Zmiany w strukturze tarczycy mogą wspierać diagnozę nadczynności.

Odpowiednie badania diagnostyczne są kluczowe dla rozpoznania chorób gruczołu tarczycy i zaplanowania skutecznego leczenia. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą być zdiagnozowane na podstawie poziomów hormonów we krwi, obecności przeciwciał oraz obrazowania tarczycy. Regularne monitorowanie i konsultacje z endokrynologiem są niezbędne dla skutecznego zarządzania chorobą.

Objawy nadczynności tarczycy 

Nadczynność tarczycy, zwana także hipertyreozą, jest stanem, w którym tarczyca produkuje nadmierne ilości hormonów tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Nadmiar tych hormonów przyspiesza metabolizm organizmu, co prowadzi do różnych objawów. Objawy te mogą być różnorodne i wpływać na wiele układów w organizmie.

●Objawy metaboliczne

○Utrata masy ciała

○Zwiększony apetyt:

○Nadmierne pocenie się:

○Nietolerancja ciepła:

●Objawy serce i układ krążenia

Kołatanie serca:

Przyspieszona akcja serca (tachykardia) i nieregularne bicie serca (arytmie) są częstymi objawami nadczynności tarczycy.

Wysokie ciśnienie krwi:

Nadmiar hormonów tarczycy może prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Objawy Neurologiczne i Psychiczne

Drażliwość i nerwowość:

Pacjenci często doświadczają zwiększonej drażliwości, nerwowości oraz trudności z relaksacją.

Niepokój:

Nadczynność tarczycy może prowadzić do uczucia ciągłego niepokoju i trudności z radzeniem sobie ze stresem.

Bezsenność:

Problemy ze snem, takie jak trudności z zasypianiem lub częste budzenie się w nocy, są częstymi objawami.

Drżenie rąk:

Pacjenci mogą doświadczać drżenia rąk, co może być zauważalne przy wyciągnięciu rąk przed siebie.

Objawy Układu Pokarmowego

Biegunka:

Przyspieszony metabolizm może prowadzić do częstszych i luźniejszych stolców.

Zaburzenia trawienia:

Pacjenci mogą doświadczać niestrawności i innych problemów trawiennych.

Objawy Układu Mięśniowego i Kostnego

Osłabienie mięśni:

Nadczynność tarczycy może prowadzić do osłabienia mięśni, zwłaszcza kończyn.

Drżenie mięśni:

Drżenie mięśni jest kolejnym częstym objawem, szczególnie w rękach i palcach.

Objawy Skórne

Przerzedzenie włosów:

Pacjenci mogą zauważyć przerzedzenie i wypadanie włosów.

Cienka i delikatna skóra:

Skóra może stać się cienka, delikatna i bardziej podatna na podrażnienia.

Objawy Układu Rozrodczego

Zaburzenia menstruacji u kobiet:

U kobiet nadczynność tarczycy może prowadzić do nieregularnych lub sk

ąpych miesiączek, a także zmniejszenia płodności.

Zmniejszone libido i zaburzenia erekcji u mężczyzn:

Mężczyźni mogą doświadczać spadku libido oraz problemów z erekcją, co wynika z hormonalnych zaburzeń wpływających na funkcjonowanie układu rozrodczego.

Objawy Oczne

Wytrzeszcz oczu (oftalmopatia tarczycowa):

Często występuje u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, która jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. Objawia się to wytrzeszczem oczu, zaczerwienieniem, obrzękiem powiek i podwójnym widzeniem.

Światłowstręt:

Nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie i łzawienie oczu. 

Nadczynność tarczycy a tycie 

Nadczynność tarczycy, znana również jako hipertyreoza, jest stanem, w którym gruczoł tarczycy produkuje nadmierną ilość hormonów tarczycy. Te hormony regulują metabolizm organizmu, wpływając na to, jak szybko zużywamy energię. W związku z tym nadczynność tarczycy zazwyczaj kojarzy się z przyspieszonym metabolizmem, co często prowadzi do utraty wagi. Jednakże, istnieją przypadki, w których osoby z nadczynnością tarczycy mogą doświadczać przyrostu masy ciała.

Leczenie tarczycy u mężczyzn

Leczenie chorej tarczycy u mężczyzn zależy od rodzaju i nasilenia schorzenia, a także od indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą być stosowane samodzielnie lub w kombinacji, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i reakcji organizmu na terapię.

Metody walki z niedoczynnością tarczycy

W przypadku niedoczynności tarczycy, najczęściej stosuje się leki hormonalne, które uzupełniają niedobory hormonów tarczycy, głównie tyroksyny (T4). Leki te pomagają przywrócić prawidłowy poziom hormonów we krwi i poprawić funkcjonowanie organizmu. Pacjenci muszą regularnie przyjmować te leki, zazwyczaj codziennie, przez całe życie. Ważne jest również regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy we krwi, aby dostosować dawkę leków do aktualnych potrzeb organizmu.

Leczenie nadczynności tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe, takie jak tiamazol (metimazol) lub propylotiouracyl, które hamują produkcję hormonów tarczycy. Leki te pomagają zmniejszyć objawy nadczynności tarczycy, takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, drżenie rąk i utrata masy ciała.

Beta-blokery, takie jak propranolol, mogą być stosowane w celu kontrolowania objawów nadczynności tarczycy, takich jak szybkie bicie serca, drżenie rąk i niepokój. Beta-blokery nie wpływają bezpośrednio na poziom hormonów tarczycy, ale pomagają złagodzić niektóre objawy choroby.

Leczenie jodem radioaktywnym polega na podawaniu pacjentowi kapsułek lub płynów zawierających radioaktywny jod, który gromadzi się w tarczycy i niszczy nadmiernie aktywne komórki tarczycy. Jod radioaktywny jest skuteczny w redukcji nadczynności tarczycy i może prowadzić do trwałego wyleczenia. Po leczeniu jodem radioaktywnym pacjenci mogą wymagać długotrwałego monitorowania i leczenia hormonalnego, jeśli tarczyca przestanie produkować wystarczającą ilość hormonów.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nadczynność tarczycy jest spowodowana dużymi guzkami lub wolem, konieczna może być operacja usunięcia części lub całości tarczycy. Chirurgiczne usunięcie tarczycy może skutecznie wyleczyć nadczynność tarczycy, ale pacjenci po operacji będą potrzebować długotrwałego leczenia hormonalnego, aby zastąpić brakujące hormony.

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa jest autoimmunologiczną przyczyną nadczynności tarczycy, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę, powodując jej nadmierną aktywność. Leczenie tej choroby często obejmuje stosowanie leków przeciwtarczycowych w celu zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy choroba jest trudna do kontrolowania, może być konieczne przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które hamują aktywność układu odpornościowego i zmniejszają atak na tarczycę. 

Monitorowanie i dostosowywanie leczenia 

Niezależnie od rodzaju choroby, ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy we krwi i dostosowywanie dawki leków w zależności od wyników badań. Regularne wizyty u endokrynologa i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą i utrzymania dobrego stanu zdrowia.

W niektórych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe badania, takie jak USG tarczycy, scyntygrafia czy biopsja, aby dokładnie ocenić stan tarczycy i monitorować postępy leczenia.

Wpływ chorób gruczołu tarczycy na płodność mężczyzn 

Chora tarczyca może znacząco wpływać na płodność mężczyzn. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy prowadzą do zaburzeń hormonalnych, które oddziałują na libido, jakość nasienia oraz zdolność do zapłodnienia. Dlatego w przypadku problemów z płodnością warto sprawdzić funkcjonowanie tarczycy i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie.

Niedoczynność tarczycy i jej wpływ na płodność

Niedoczynność gruczołu tarczycy może prowadzić do obniżenia produkcji plemników (oligospermii) oraz pogorszenia ich jakości. Hormony tarczycy są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i dojrzewania plemników, a ich niedobór może skutkować zmniejszoną ruchliwością plemników (astenospermia) oraz anomaliami w ich budowie (teratospermia).

Może ona też powodować zaburzenia erekcji, co jest wynikiem obniżonego poziomu hormonów płciowych oraz zmniejszonego przepływu krwi do narządów płciowych. Problemy z erekcją mogą również wynikać z ogólnego zmęczenia i osłabienia organizmu.

Niedoczynność gruczołu tarczycy często prowadzi do obniżenia libido. Hormony tarczycy wpływają na produkcję testosteronu, a ich niedobór może skutkować zmniejszeniem zainteresowania aktywnością seksualną. Dodatkowo, zmęczenie i depresja, często towarzyszące niedoczynności tarczycy, mogą dodatkowo obniżać popęd seksualny.

Skutki nadczynności tarczycy - nadczynność tarczycy i jej wpływ na płodność

Nadczynność tarczycy powoduje nadmierną produkcję hormonów tarczycy, co prowadzi do nadpobudliwości, drażliwości i problemów z koncentracją. Te objawy mogą wpływać na życie seksualne, powodując trudności w utrzymaniu odpowiedniego poziomu intymności i skupienia.

Nadmiar hormonów tarczycy może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej w organizmie. Nadczynność tarczycy może obniżać poziom testosteronu, co wpływa na jakość nasienia oraz libido. U niektórych mężczyzn może dochodzić do ginekomastii, czyli powiększenia gruczołów piersiowych, co jest wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Podobnie jak w przypadku niedoczynności, nadczynność tarczycy może prowadzić do zmniejszenia ilości i jakości plemników. Nadmiar hormonów tarczycy może powodować zmiany w spermatogenezie, prowadząc do zmniejszenia liczby plemników oraz ich nieprawidłowej budowy.

Choroby tarczycy mają znaczący wpływ na płodność mężczyzn. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które wpływają na jakość nasienia, libido oraz zdolność do zapłodnienia. Dlatego w przypadku problemów z płodnością, warto przeprowadzić dokładną diagnostykę hormonalną i podjąć odpowiednie leczenie. Regularne monitorowanie stanu zdrowia tarczycy, zdrowa dieta, odpowiedni styl życia oraz wsparcie psychologiczne mogą znacząco poprawić jakość życia i zdrowie reprodukcyjne mężczyzn.

Znaczenie diety i stylu życia na kondycję tarczycy 

Postępowanie dietetyczne i styl życia mają ogromne znaczenie w kontekście zdrowia tarczycy. Odpowiednie nawyki żywieniowe mogą wspomagać pracę tarczycy i minimalizować objawy chorób tarczycy. Dieta powinna być bogata w jod, selen, cynk i witaminę D, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Zalecenia żywieniowe a niedoczynność i nadczynność tarczycy

Unikanie nadmiaru goitrogenów (substancji mogących zakłócać funkcjonowanie tarczycy), które występują w niektórych warzywach krzyżowych (np. brokuły, kapusta, kalafior) oraz ograniczenie spożycia soi może być korzystne. Ważne jest również unikanie przetworzonej żywności, bogatej w sztuczne dodatki i konserwanty, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie tarczycy.

Regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz dbanie o zdrowy sen są równie ważne w utrzymaniu zdrowej tarczycy. Stres może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy, dlatego techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga, mogą być pomocne.

Chora tarczyca u mężczyzn daje szereg objawów, które nie powinny być bagatelizowane. Ważne jest, aby w porę zareagować i wykonać serię badań, która pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia i eliminację objawów, które mogą niejednokrotnie utrudniać życie. Zaburzenia funkcji tarczycy u mężczyzn mogą przyczyniać się do problemów z płodnością, spadku libido, a także do rozwoju wielu schorzeń na przykład układu krążenia, czy układu kostno-stawowego. Zastosowanie odpowiedni szybko leczenia choroby tarczycy pomoże przywrócić zdrowie i satysfakcję z życia.Co to jest choroba Hashimoto?
Gdzie znajduje się tarczyca i za co odpowiada?
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A