Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (368 słów)

Czym jest badanie drożności jajowodów – HyCOSy – HSG – Sono – HSG? Kto powinien je wykonać i kiedy?

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów.

Ocena drożności jajowodów to podstawowa a zarazem najmniej inwazyjna diagnostyka jamy macicy i jajowodów. Pozwala ona wykryć ewentualne nieprawidłowości będące przyczyną problemów z zajściem w ciąże takie jak:

• mięśniaki
• zrosty
• guzy
• endometriozy
• polipy
• przegrody itd..

Są dwa sposoby wykonania badania drożności jajowodów:

• z wykorzystaniem promieni rentgena tzw. Histerosalpingografia (HSG) – polega na podaniu do jamy macicy i jajowodów kontrastu jodowego, który umowżliwia odpowiednią wizualizację podczas badania rentgenowskiego.

• metoda HyCoSy (histero-salpino-sonografia kontrastowa )- badanie przy pomocy sondy ultrasonografu, na monitorze aparatu USG obserwuje się kształt oraz wielkość jamy macicy a także przepływ kontrastu przez jajowody. 


Badanie to zapewnia bardzo dokładny obraz a także oszczędza pacjentce podawanie zbędnej dawki promieni rentgenowskich oraz bólu towarzyszącemu podczas badania HSG w tradycyjnej formie.

###

Jak przygotować się do badania Sono- HSG?

W cyklu poprzedzającym badanie, pacjentka musi mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, co pomoże wykluczyć stany zapalne w obrębie narządów płciowych. W przypadku pojawienia się takiego stanu zapalnego obowiązkowe jest leczenie, jeśli pacjentka nie rozpocznie leczenia badanie nie będzie możliwe do wykonania.
Kilka dni przed planowanym zabiegiem należy wykonać biocenozę pochwy, czyli ocenić jej czystość.
W dniu badania pacjentka powinna być na czczo i przed samym badaniem może przyjąć środek przeciwbólowy.
Kiedy należy wykonać HyCOSy – HSG – Sono-HSG ?
Badanie wykonuje się w I fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesięcznego i przed wystąpieniem owulacji. W przypadku kobiet przymujących antykoncepcję hormonalną zabieg można wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu krwawienia.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?
• ciąża
• krwawienie lub plamienie
• stany zapalne w obrębie narządów płciowych
• przeciwwskazania do podania kontrasty z wykorzystaniem techniki RTG

###

Postępowanie po wykonanym zabiegu:

Pacjentka może wrócić do domu. Badanie to nie wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji. Skutki uboczne, które mogą wystąpieć to bóle podbrzusza i skurcze macicy.

Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie bądź z lekarzem prowadzącym. Zaleci on wykonanie wymazów z kanału szyjki macicy i pochwy. Może zlecić wykonanie innych badan niezbędnych do wykonania zabiegu.

Radwan, Jerzy . „Niepłodność I rozród wspomagany Niepłodność i rozród wspomagany ." 2nd revised edition. Poznań: Termedia Wydawnictwa Medyczne 164 (2005).

###
Zagrożenia okresu ciążowego – Grypa
Zagrożenia okresu ciążowego – cytomegalia (CMV)

Podobne wpisy

Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A