Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (356 słów)

Bolesna przypadłość - suchość pochwy.

Wiele kobiet wstydzi się o przyznać do problemów z suchością pochwy, a statystyki jasno pokazują, że boryka się z nimi aż 60% kobiet w wieku pomenopauzalnym. O tym skąd biorą się dolegliwości i jak im zaradzić opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".

- Czy to prawda, że problem suchości pochwy dotyczy znacznie większej liczby kobiet niż mogłoby się nam zdawać i to niekoniecznie w okresie pomenopauzalnym?

Suchość pochwy jest dolegliwością wynikającą ze zmniejszonej ilości wydzieliny, która jest naturalnie produkowana przez gruczoły zlokalizowane w przedsionku i ścianie pochwy. Szacuje się, że problem suchości pochwy dotyczy około 15% kobiet przed menopauzą i około 60% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Nadal jednak jest dolegliwością niechętnie zgłaszaną przez kobiety.

- Czy można ją uznać za chorobę? Czy należy skonsultować ją z lekarzem?

Suchość pochwy jest jednym z wielu objawów zgłaszanego przez kobiety tak zwanego zanikowego zapalenia pochwy. Warto porozmawiać o tym z lekarzem w trakcie wizyty, omówić sytuacje, w których problem suchości pochwy przeszkadza, aby poszukać rozwiązania, które zmniejszy dolegliwości i poprawi komfort życia. Związek suchości pochwy i dolegliwości bólowych w trakcie współżycia jest potwierdzony i dotyczy połowy kobiet w różnych momentach ich życia.

- Jakie są główne przyczyny suchości pochwy?

Jest wiele przyczyn, które wpływają na zmniejszenie nawilżenia pochwy. Zaliczamy do nich postępujący wiek, zmiany hormonalne, menopauzę, okres karmienia piersią, stres, choroby takie jak cukrzyca, choroba zapalna jelita, niewydolność serca, leczenie w chorobach nowotworowych (chemio i radioterapia), a także stosowanie leków antydepresyjnych.

- Jak skutecznie można ją leczyć, czy da się jej zapobiegać?

Postępowanie w przypadku suchości pochwy, które wpływa na jakość współżycia, polega na doraźnej pomocy poprzez stosowanie substancji nawilżających. Ważne, aby zwracać uwagę na tzw. osmolalność preparatów dostępnych na rynku, która powinna być możliwie zbliżona do około 400 mOsm/kg i mieć pH poniżej 7.

W dłuższej perspektywie zwłaszcza w przypadku kobiet po menopauzie postępowaniem z wyboru jest suplementacja podawanych dopochwowo estrogenów w postaci kremów lub globulek. Estriol promuje fizjologiczną odnowę nabłonka sromu, jak również proliferację warstw błony śluzowej pochwy, szyjki, cewki moczowej i pęcherza poprzez zwiększenie unaczynienia i przepływu krwi.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

Badania kontrolne piersi i macicy. Kto i kiedy pow...
Poród naturalny a cesarskie cięcie. Plusy i minusy
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A