Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (440 słów)

Być może to ciąża…jak to sprawdzić?

Być może to ciąża…jak to sprawdzić? - Blog Boramed

Czasem zdarza się, że spodziewana miesiączka się nie pojawia. Wtedy możemy zadać sobie tytułowe pytanie, czy to ciąża? Obserwujemy swoje ciało, wsłuchujemy się w siebie, oceniamy samopoczucie. Jeśli oprócz braku miesiączki pojawiają się nudności, wymioty, senność, zwiększona częstotliwość oddawania moczu czy bolesność piersi tym samym, być może nadchodzi moment rozważenia wykonania testu ciążowego. Oczywiście wymienione wyżej dolegliwości są bardzo subiektywne i nie zawsze i nie każdej kobiecie muszą towarzyszyć.

W warunkach domowych każda kobieta może wykonać test ciążowy z moczu. Jest to najłatwiejsza metoda ze względu na dostępność testów w każdej aptece o każdej porze dnia i nocy. Do przeprowadzenia tego testu potrzebna jest jedynie próbka moczu. Test ciążowy wykrywa zawartą w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon który jest wytwarzany po zagnieżdżeniu jaja płodowego w jamie macicy. Zazwyczaj dzieje się tak już 7 dni od zapłodnienia.

Istnieją trzy rodzaje domowych testów ciążowych: 

– płytkowy – z naczynka z próbką moczu pobiera się pipetą kilka kropli, następnie umieszcza się je na płytce pomiarowej
– paskowy – w naczynku, w którym znajduje się próbka moczu umieszcza się pasek, który jest nasycony antyciałami hormonu hCG
– strumieniowy – pod strumień moczu umieszcza się na chwilę końcówkę absorbującą

Wynik testu pojawia się zazwyczaj już po kilku minutach. Każdy test zawiera dokładną instrukcję użycia. Należy pamiętać, że najlepiej użyć do tego próbki z porannego moczu, gdyż wtedy stężenie hCG wspomnianego hormonu pozwalającego wykryć ciążę jest najwyższe. Obecnie testy są ultraczułe i dopuszczają użycie próbki z moczu niezależnie od pory dnia. Jeśli jednak domowy test nie jest dla nas wiarygodny, możemy próbkę moczu dostarczyć do laboratorium. Wykonany przez profesjonalistę – analityka medycznego, może dać pewność, co do wyniku. W odróżnieniu od domowych testów niezbędna jest próbka z porannego moczu. Test ten wykrywa hCG już 7 – 10 dni od zapłodnienia. Niektóre z Pań wolą jednak wykonanie testu ciążowego w laboratorium z surowicy krwi. Wynik można uzyskać już w ciągu kilku godzin od pobrania próbki. Już tydzień po zapłodnieniu wynik tego testu da nam w zasadzie 100% pewność. Co więcej zawartość hCG zmienia się wraz z rozwojem ciąży, dlatego oznaczenie pozwoli ustalić wiek ciąży.

Choć skuteczność testów ciążowych ocenia się wg różnych źródeł na niemal 100%, czasem mogą się mylić. Ale o tym, jak również szczegółowo o wymienionych metodach już w kolejnych postach. Jednocześnie po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu lub po prostu w przypadku odczuwania subiektywnych objawów należy zgłosić się do ginekologa, który dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą, dzięki czemu będzie mógł potwierdzić ciążę lub jej zaprzeczyć. Odpowie na wszystkie pytania i wyda odpowiednie zalecenia.

###

Autor wpisu: mgr Anna Mergner

Rehabilitacja kobiet w ciąży
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A