Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (415 słów)

Ciąża a alergie.

Szacuje się, że między 30 a 40 procent populacji cierpi z powodu różnego rodzaju alergii. Siłą rzeczy w tej grupie znajdują się także kobiety w ciąży. O tym jak bezpiecznie łagodzić objawy alergii u ciężarnych oraz o tym, jak ważne jest zapobieganie alergiom u dzieci, opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".

- Alergia to przypadłość, na którą cierpi coraz większa część populacji. Czy może się ona nasilać w ciąży?

Mianem alergii określa się chorobę, która rozwija się na podłożu tzw. atopii. Atopia z kolei jest definiowana jako genetycznie uwarunkowana predyspozycja do uszkadzania tkanek i narządów po kontakcie ze śladową ilością alergenu.

Alergenem mogą być pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy pokarmy. Alergen dostaje się do naszego organizmu przez błonę śluzową układu oddechowego lub pokarmowego oraz przez skórę. Stąd atopia wyraża się nieprawidłowymi objawami ze strony układu oddechowego, pokarmowego, skóry oraz narządu wzroku.

Współcześnie przeżywamy epidemię alergii. Według szacunków nawet 30-40% populacji na świecie cierpi z powodu alergii, dlatego dotyczy ona także kobiet w ciąży. Objawy chorób alergicznych takich jak atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa czy astma, mogą mieć w ciąży zmienny przebieg, a także ulec nasileniu.

- Czy sama ciąża może być przyczyną pojawienia się alergii, z którymi do tej pory nie było problemu?

Choroby alergiczne mają przewlekły przebieg, z okresami zaostrzeń i poprawy. Występują również u kobiet w ciąży i niemowląt. Pod wpływem czynników środowiskowych może dojść do wystąpienia alergii, które wcześniej nie stanowiły problemu.

- Jak można leczyć alergię w ciąży bez ryzyka narażenia płodu?

Leczeniem chorób alergicznych, zarówno przed ciążą i w czasie jej trwania, zajmują się lekarze specjalizujący się w dziedzinach takich jak alergologia, dermatologia czy pulmonologia. To oni powinni sprawować opiekę nad pacjentką i decydować o optymalnym postępowaniu.

Opanowanie objawów choroby alergicznej matki jest korzystne dla przebiegu ciąży i porodu. W farmakoterapii stosuje się wiele leków, których bezpieczeństwo klasyfikuje się na podstawie informacji uzyskanych z obserwacji ich zastosowania w ciąży. Do stosunkowo bezpiecznych w ciąży zalicza się stosowane w nieżycie nosa cetyryzynę, loratadynę i klemastynę. Niemniej jednak każdorazowe zastosowanie leków powinno być uzgodnione z lekarzem specjalistą.

- Jak można działać prewencyjnie?

Podstawą prewencji jest takie zachowanie przyszłych rodziców, które zmniejszy w przyszłości ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Powinno się bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów w okresie ciąży i w okresie późniejszym, przebywać w suchym, czystym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, karmić piersią i stopniowo wprowadzać pokarmy, jako profilaktykę alergii pokarmowej u dziecka.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

Cukrzyca ciążowa pod kontrolą.
INWAZJA KLESZCZY- CHROŃ SIEBIE I NAJBLIŻSZYCH/ ZBA...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A