Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (343 słów)

​Endometrioza. To można i trzeba leczyć!

Silny ból w podbrzuszu podczas miesiączek lub stosunków może być oznaką endometriozy – choroby, którą należy diagnozować i leczyć. Szacuje się bowiem, że obecnie jest ona przyczyną niepłodności u połowy kobiet mających problemy z zajściem w ciążę. O tym, czym dokładnie jest ta przypadłość i jak ją leczyć, opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".

- Endometrioza jest coraz częściej diagnozowana u kobiet w każdym wieku, jednak nadal wiedza na temat tego schorzenia nie jest wystarczająco popularna. Czym dokładnie jest ta choroba?

Endometrioza jest schorzeniem rozrostowym o łagodnym charakterze, które charakteryzuje się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur błony śluzowej macicy, poza miejscem jej fizjologicznego występowania, czyli poza jamą macicy.

Częstość występowania endometriozy nie jest precyzyjnie opisana. Ocenia się, że w Niemczech od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około 10 lat. W Polsce nie dysponujemy danymi epidemiologicznymi, co do częstości występowania choroby.

- Endometrioza ma różne oblicza. Jak ją rozpoznać?

Objawy kliniczne endometriozy stanowią dwie grupy zespołów klinicznych. Pierwsza to zespół bólowy, a druga - zaburzenia funkcji prokreacyjnych. Objawy bólowe mają zróżnicowany i niespecyficzny charakter, różnią się co do czasu trwania i występowania dolegliwości bólowych oraz ich lokalizacji.

Charakterystyczne dla endometriozy są bolesne miesiączkowanie, bóle w podbrzuszu w okresie około miesiączkowym, a także bolesne stosunki seksualne. Ponadto pacjentki mogą zgłaszać dolegliwości podczas oddawanie stolca, dyskomfort przy oddawaniu moczu, jak również bóle w nadbrzuszu.

- Jak duży wpływ może mieć nieleczona endometrioza na płodność i zajście w ciążę?

W chwili obecnej uważa się, że endometrioza jest jedną z najważniejszych przyczyn niepłodności żeńskiej i stanowi 50% jej przyczyn.

- Jak można ją leczyć?

Leczenie endometriozy powinno być dobrane indywidualnie do konkretnej pacjentki, biorąc pod uwagę dolegliwości oraz okres życia, w którym chora się znajduje, a także priorytety zdrowotno-prokreacyjne.

Do metod leczenia możemy zaliczyć farmakologiczną terapię bólu. Stosujemy więc leki przeciwbólowe, a także preparaty hormonalne oraz wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą hormon. Chirurgiczne leczenie bólu daje efekt jedynie przy całkowitym usunięciu zmian i powinno być wdrażane najpóźniej jak to możliwe.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

INWAZJA KLESZCZY- CHROŃ SIEBIE I NAJBLIŻSZYCH/ ZBA...
Menstruacja. Kiedy powinna skłonić nas do wizyty u...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A