Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (565 słów)

Ginekolog radzi: jaka antykoncepcja jest najlepsza po porodzie?

Ginekolog radzi: jaka antykoncepcja jest najlepsza po porodzie? - grafika we wpisie blogowym w serwisie Boramed

20 lutego 2020 [aktualizacja wpisu na Boramed - 18.05.2020], 08:36 Haloursynow.pl; 

Powrót do aktywności seksualnej po porodzie często wiąże się z problemem związanym z dobraniem właściwej formy antykoncepcji. Dlatego zapytaliśmy eksperta z Boramedu o najbardziej odpowiednie metody zabezpieczenia przed ciążą dedykowane świeżo upieczonym mamom.
###

Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po porodzie? Czy karmienie piersią ma znaczenie przy wyborze antykoncepcji? O to i o inne istotne kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

---------------> Zobacz ofertę naszego Centrum Ginekologicznego w Warszawie <--------------

Jak długo należy zaczekać z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie? Tyle samo po porodzie siłami natury, co po cięciu cesarskim?

Czas potrzebny do zmian - powodujących powrót narządu rodnego do stanu zbliżonego sprzed ciąży - wynosi około 6 tygodni. To czas zwany połogiem. Zmiany te dotyczą zarówno macicy, której masa po porodzie wynosi około 1 kilograma, a zmniejsza się do 50-100 g oraz szyjki macicy, pochwy i krocza. Tak więc niezależnie od drogi porodu, nie powinno się podejmować współżycia przed tym okresem.

Wiele młodych matek uważa, że karmiąc piersią nie zajdą w ciążę. To prawda czy mit? Skąd w ogóle takie przekonanie?

To mit! Laktacyjny brak miesiączki nie stanowi pewnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Wprawdzie u kobiet karmiących wystąpienie owulacji przed 10 tygodniem połogu zdarza się rzadko, jednak już u 20% z nich owulacja występuje w okresie do 6 miesięcy po porodzie. Tak więc w trakcie karmienia piersią - jak pokazują liczne przykłady - można zajść w kolejną ciążę. Warto wspomnieć, że odstęp między ciążami mniejszy niż 6 miesięcy jest czynnikiem ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego. Dlatego stosowanie skutecznych metod zapobiegania ciąży jest uzasadnione w pierwszych miesiącach po porodzie.

A jaka metoda antykoncepcji jest najbardziej wskazana dla świeżo upieczonej mamy? Czy terapia hormonalna wchodzi w grę przy karmieniu piersią?

Wybór metody antykoncepcji jest decyzją kobiety. W praktyce po porodzie do rozważenia są wszystkie skuteczne metody zapobiegania ciąży. W przypadku karmienia piersią preparaty hormonalne nie mogą zawierać estrogenów, które wpływają na laktację i przenikają do mleka. Stosowanie preparatów, które zawierają progesteron jest bezpieczne. Tak więc preparaty antykoncepcji doustnej, wkładka wewnątrzmaciczna czy prezerwatywa powinny być rozważane w pierwszej kolejności jako metody skutecznego zapobiegania ciąży.

Czy te same metody wskazane są dla niekarmiącej mamy? Czy ma większy wachlarz możliwości?

W sytuacji kiedy po porodzie mama nie karmi, jedynym ograniczeniem do stosowania konkretnej metody antykoncepcji są przeciwwskazania medyczne do jej rozpoczęcia. W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej będą to m.in. przebyta choroba żylno-zakrzepowa, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, migrena z objawami neurologicznymi w wywiadzie, ciężka depresja lub ciężkie zaburzenia gospodarki lipidowej. Tak więc po wykluczeniu potencjalnych sytuacji, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do stosowania danej metody kobieta ma możliwość wyboru dla siebie najbardziej korzystnej metody z aktualnie dostępnych.

Dziękuję za rozmowę.


......................

###
###
Kalendarz rozwoju ciąży: Tydzień po tygodniu - 1 t...
Mammografia czy USG? Jak i kiedy badać piersi?
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A