Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
5 minut(y) czytania (941 słów)

Ginekolog radzi: Tego przyszła matka nie może jeść!

Ginekolog radzi: Tego przyszła matka nie może jeść! - grafika we wpisie blogowym w serwisie Boramed

Artykuł: Haloursynow.pl; 6 grudnia 2019;

O tym co można jeść, a czego unikać, o zbawiennym działaniu imbiru, zagrożeniach jakie niesie dla ciężarnych sushi i o tym, że ciążowe „zachcianki" to mit, rozmawiamy ze specjalistą o długoletnim stażu.

Ciąża to czas intensywnej pracy dla kobiecego organizmu. Przyszłe mamy nie zawsze wiedzą czy ich dotychczasowy jadłospis jest odpowiedni do potrzeb rozwijającego się płodu. Także przyrost wagi nie jest oczywistą sprawą. A chęć na lody w środku nocy? Nie wiedzą czy to normalne.

O to i o inne nurtujące kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka- specjalistę ginekologii i położnictwa, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym – cyklu medycznym prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym „Boramed" przy stacji Metra Ursynów.

--------------->Zobacz ofertę naszego Centrum Ginekologicznego w Warszawie<--------------

###

Samo zdrowie

Jak powinna odżywiać się przyszła mama? Co powinno zniknąć z jadłospisu, a czego powinno przybyć?

Świadomość odpowiedzialności za rozwój dziecka powinna motywować każdą kobietę do właściwego odżywiania w okresie prokreacyjnym. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne, co jest spowodowane rozwojem płodu. Dieta powinna być uregulowana co oznacza w praktyce, że posiłki należy jeść częściej i w mniejszych porcjach. Dobrze zaplanowany jadłospis powinien uwzględniać 4-5 posiłków w tym 3 większe (pierwsze śniadanie, obiad i kolacja) oraz 2 mniejsze (drugie śniadanie i podwieczorek).

Dieta powinna być także umiarkowana, wartość energetyczną posiłków zwiększa się dopiero w II i III trymestrze. Wreszcie dieta w ciąży powinna być urozmaicona i powinna zawierać: mleko i przetwory mleczne, chude mięso, ryby morskie w postaci gotowanej lub pieczonej, jaja, produkty zbożowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce oraz wodę. Nie należy spożywać surowego, niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa, serów pleśniowych i miękkich serów typu camembert, surowych owoców morza i ryb, surowych jaj i niepasteryzowanego mleka.

A dlaczego powinno się zrezygnować z sushi i „pachnących" serów?

Unikanie wymienionych produktów wynika z faktu, że mogą być źródłem bakterii chorobotwórczych lub pasożytów np. bakterii z rodzaju Listeria i przyczyną zakażeń u dziecka.

Czy dieta wegetariańska lub wegańska jest bezpieczna dla rozwoju płodu?

Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie (wegańskie), są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji.

Jakie suplementy powinna przyjmować ciężarna?

Wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D3. Stąd stosowanie produktów zawierających te składniki jest rekomendowane.

Czy są określone wartości dotyczące wagi ciężarnej? Ile kobieta może albo powinna przybrać na wadze w czasie ciąży?

Tak. Istnieją wytyczne dotyczące przyrostu masa ciała w ciąży pojedynczej, przyrost ten powinien zależeć od masy ciała przed ciążą. Można przyjąć, że w zależności od wartości wskaźnika masy ciała czyli BMI (przypomnę, że wskaźnik ten wylicza się dzieląc masę ciała przez wartość kwadratu wysokości naszego ciała) przyrost ten powinien wynosić 12-18 kg dla kobiet z niedowagą (BMI < 18.5), 11-16 kg dla kobiet z prawidłową masą ciała (BMI 18.5 – 24.9), 7-11 kg dla kobiet z nadwagą (BMI 25-29.9) i 5-9 kg dla kobiet z otyłością (BMI>30).

###

Prawdy i mity

Co zrobić z tzw. zachciankami – wysyłać partnera po lody w środku nocy? Czy mają one jakąś podstawę medyczną czy to miejska legenda?

Nie ma podstaw medycznych wskazujących na jakiekolwiek zależności pomiędzy upodobaniami smakowymi a rozwojem ciąży. Z pewnością w okresie ciąży należy ograniczać spożycie słodyczy, zwłaszcza produktów węglowodanowo-tłuszczowych gdyż dostarczają znaczne ilości energii oraz cukrów prostych, a tym samym sprzyjają przyrostowi masy ciała.

Czy dietą można złagodzić poranne mdłości? Ostatnio dużo mówi się o zbawiennym działaniu imbiru.

Wstępne postępowanie w przypadku nudności i wymiotów związanych z ciążą obejmuje działania niefarmakologiczne, takie jak modyfikacja diety, wsparcie emocjonalne oraz unikanie bodźców prowokujących wymioty. Pacjentki powinny spożywać w ciągu dnia częstsze, ale małe posiłki, unikać kofeiny, preparatów żelaza oraz pokarmów pikantnych, kwaśnych i o intensywnym zapachu. Lekkie pokarmy – ubogie w tłuszcze – oraz te suszone zwykle są lepiej tolerowane, tak samo jak czyste, niegazowane napoje. Dieta bogatobiałkowa, w przeciwieństwie do węglowodanów, łagodzi zaburzenia pracy żołądka wywołane nudnościami i wymiotami w czasie ciąży. Imbir natomiast polecany jest jako środek pierwszego rzutu w przypadku nudności i wymiotów w czasie ciąży, stymuluje perystaltykę układu pokarmowego i ma udowodnione działanie łagodzące objawy schorzenia.

Czy karmienie piersią wymaga od kobiety stosowania specjalnego żywienia? Czy po cięciu cesarskim zalecana jest dieta pooperacyjna?

Jeśli nowonarodzone dziecko jest zdrowe, można bez obaw kontynuować swoje przyzwyczajenia żywieniowe w okresie karmienia piersią. Do leczenia – z ograniczaniem niektórych pokarmów – wkraczamy dopiero wtedy, gdy u dziecka rozpoznajemy typowe objawy nietolerancji tych pokarmów. Wtedy jednak należy skonsultować się z lekarzem, który ustali, czy na pewno objawy są związane ze sposobem karmienia dziecka i czy wymagają wdrożenia przez matkę diety eliminacyjnej. Żywienie w trakcie pobytu pacjentki w szpitalu po porodzie zakończonym drogą cięcia cesarskiego jest ustalane w oddziale. Po wyjściu do domu nie ma podstaw do zalecania specjalnej diety, o ile operacja przebiegła bez powikłań.

###

Cały artykuł przeczytasz na: 

...

Ginekolog radzi: Tego przyszła matka nie może jeść!

O tym co można jeść, a czego unikać, o zbawiennym działaniu imbiru, zagrożeniach jakie niesie dla ciężarnych sushi i o tym, że ciążowe
To musi wiedzieć każda mama: jak dbać o siebie po ...
Ginekolog radzi: Jakie kosmetyki i zabiegi są bezp...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A