Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (341 słów)

​Jak łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?

Zmęczenie, wahania nastroju czy bolesność i tkliwość piersi to tylko niektóre z objawów mogących pojawić się w ostatniej fazie cyklu. Niektóre z syndromów PMS bywają naprawdę obciążające dla kobiet, ale na szczęście można je leczyć! O tym, że czasem wystarczy sama zmiana trybu życia, a niekiedy należy sięgnąć po leki, opowiada dr n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".

- Wiele kobiet skarży się na różne symptomy PMS w ostatniej fazie cyklu, z czego to wynika?

Szacuje się, że dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego występują u ok. 40% kobiet. Przyczyna dolegliwości związanych z zespołem PMS nie jest znana. Niektóre badania sugerują, że mechanizm powstania zespołu jest efektem nieprawidłowej reakcji przekaźników w układzie nerwowym na prawidłową czynność jajników.

U kobiet, które cierpią z powodu PMS obserwuje się obniżone stężenie serotoniny w organizmie. Sugeruje się, że wpływ na pojawienie się objawów mają stres, obciążenie rodzinne zaburzeniami depresyjnymi, a także wiek.

- Czy można jakoś łagodzić poszczególne dolegliwości? W USA coraz częściej sięga się po leki antydepresyjne.

Leczenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wymaga czasami współpracy wielu specjalistów. W pierwszym etapie konieczna jest zmiana trybu życia, oznacza to wdrożenie regularnej aktywności fizycznej - codziennie 30 minut – np. marszu, biegu czy jazdy na rowerze. Zbilansowana dieta, rezygnacja z używek i uregulowanie cyklu snu to kolejne elementy stylu życia, które mogą łagodzić objawy.

W farmakoterapii zastosowanie mają tabletki antykoncepcyjne, a także leki przeciwdepresyjne w małych dawkach, których mechanizm działania polega na wybiórczym hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny.

Nie należy zapominać o medycynie naturalnej, która proponuje szereg substancji roślinnych, które wspierają łagodzenie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego: olej z wiesiołka, dziurawiec czy mięta pieprzowa.

- Czy sama zmiana trybu życia może pomóc łagodnie przejść przez te trudniejsze dni?

Tak, jeśli stopień nasilenia dolegliwości, zarówno objawów psychicznych (wzmożona senność, zmęczenie, niepokój, rozdrażnienie, wahania nastroju, utrata zainteresowań, brak energii, osłabienie libido), jak i fizycznych (uczucie wzdęcia, bolesność i tkliwość piersi, bóle mięśni) nie jest duży, to zmiana trybu życia może pomóc przejść przez te dni.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

Poród naturalny a cesarskie cięcie. Plusy i minusy
Cukrzyca ciążowa pod kontrolą.
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A