Kiedy pora na pierwszą wizytę w gabinecie u ginekologa? - GRAFIKA WE WPISIE BLOGOWYM W SERWISIE BORAMED
Artykuł 6 stycznia 2020 Haloursynow.pl
Pierwsza wizyta u ginekologa może być bardzo stresująca dla młodej pacjentki. Dlatego zapytaliśmy specjalistę o to, jak najlepiej się do niej przygotować i czego można się na niej spodziewać.
Kiedy pierwszy raz odwiedzić gabinet ginekologiczny i czego spodziewać się podczas wizyty? Jakie badania powinien wykonać lekarz i dlaczego? O to i inne nurtujące kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.
--------------->Zobacz ofertę naszego Centrum Ginekologicznego w Warszawie<--------------
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
Badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej intymnych procedur medycznych, która u wielu kobiet, a zwłaszcza dziewcząt, może wywołać uczucie wstydu. Osoba małoletnia (przed ukończeniem 18. roku życia) przed wizytą w poradni ginekologicznej powinna być przygotowana do badania, najlepiej przez matkę. Pozwoli to na poprawę samopoczucia młodej kobiety przed wykonaniem badania, poprawi poczucie pewności siebie i zmniejszy niepokój.
Kiedy zdrowa, młoda kobieta powinna po raz pierwszy odwiedzać gabinet ginekologiczny i dlaczego?
Pierwsza rutynowa wizyta w poradni ginekologicznej powinna odbyć się po pierwszej miesiączce. Celem takiej wizyty będzie ocena przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, które ustala się wspólne z rodzicami. Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna również służyć edukacji małoletniej pacjentki na temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego oraz seksualności i stosowania różnych metod antykoncepcji (odpowiednio do wieku dziewczynki).
Jakie badania i z jaką częstotliwością powinna wykonywać małoletnia pacjentka?
Zaleca się, aby przeprowadzać badania profilaktyczne, w tym badanie cytologiczne co 12 miesięcy, u małoletnich aktywnych seksualnie kobiet powyżej 16. roku życia.
Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty u lekarza?
Najczęstszymi wskazaniami do wizyty u lekarza ginekologa i przeprowadzenia badania ginekologicznego są: nieprawidłowe, obfite krwawienia z dróg rodnych, bóle brzucha, podbrzusza, urazy narządów płciowych, miednicy mniejszej, podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych, zaburzenia pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, zakażenia narządów płciowych lub podejrzenie wykorzystania seksualnego.
Z jakimi problemami najczęściej przychodzą do ginekologa młode kobiety?
Istnieje wiele przyczyn zgłoszenia się po poradę ginekologiczną. Młode kobiety najczęściej zgłaszają się na wizytę profilaktyczną w celu oceny narządów miednicy i weryfikacji cytologicznej wymazu z szyjki macicy. Częstą przyczyną wizyt są też porady w zakresie antykoncepcji, dolegliwości bólowych podbrzusza oraz zaburzeń miesiączkowania.
Dlaczego wykonywanie cytologii jest tak ważne?
Z pewnością należy podkreślić, że rutynowe wykonywanie badania cytologicznego jest skuteczną metodą zapobiegania wystąpieniu raka szyjki macicy. W przypadku innych nowotworów narządu płciowego u kobiet nie ma tak dobrej metody przesiewowej. Jednak przeprowadzanie badań profilaktycznych z pewnością pozwala na rozpoznanie ewentualnych patologii we wczesnym stadium zaawansowania. Oczywiście leczenie każdego rozpoznanego problemu wymaga indywidualizacji postępowania jednak jeszcze raz chciałbym podkreślić rolę edukacji kobiet w zakresie fizjologii narządu płciowego, która powinna być także realizowana w trakcie rutynowych spotkań z ginekologiem.
Dziękuję za rozmowę.
....................................
Cały artykuł przeczytasz na: https://www.haloursynow.pl/artykuly/kiedy-pora-na-pierwsza-wizyte-w-gabinecie-u-ginekologa,13899.htm
*Dr n. med. Wojciech Majkusiak – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów) oraz Centrum Boramed przy ul. Bora-Komorowskiego 21/307 na Gocławiu