Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (673 słów)

Kobieto - badaj się! Samobadanie piersi jest konieczne i skuteczne

Artykuł 3 stycznia 2020  Haloursynow.pl

W Polsce wzrasta świadomość dotycząca samobadania piersi. Jednak nie wszystkie kobiety wiedzą jak i kiedy powinny przeprowadzić badanie oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Zapytaliśmy o to specjalistę.

Czy każda zmiana pojawiająca się obrębie piersi powinna wzbudzić niepokój? Jak prawidłowo badać piersi i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? O tę i inne nurtujące kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

###

Badaj i zapobiegaj

Czy samobadanie piersi jest naprawdę skuteczne?

Samobadanie piersi jest najłatwiej dostępną i najtańszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, w ciągu roku rozpoznaje się go u ponad 20 tys. kobiet w Polsce.

Jeśli przyjmiemy, że w badaniu palpacyjnym piersi jesteśmy w stanie wykryć zmiany średnicy 1-2 cm, a tej wielkości zmiany bez przerzutów do węzłów chłonnych są wyleczalne w ponad 90% przypadków to oczywiste jest, że samobadanie piersi powinno być rutynową czynnością każdej kobiety.

Jak powinno przebiegać poprawnie wykonane badanie?

Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Obserwacja i kontrola piersi może odbywać się przed lustrem lub pod prysznicem. Stojąc nago przed lustrem należy unieść ręce wysoko i ocenić czy nie widać zmiany kształtu piersi, przebarwień, czy pierś nie marszczy się lub jest napięta. To samo należy zrobić trzymając ręce na biodrach.

Następnie należy ścisnąć brodawkę i sprawdzić czy nie wydziela się z niej płyn. Pod prysznicem trzeba położyć lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi i lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczać drobne kółeczka wzdłuż piersi z góry na dół i z powrotem. W ten sam sposób oceniamy drugą pierś.

Jak często kobieta powinna badać sama piersi?

Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin.

###

Potrzebny specjalista 

Co powinno wzbudzić niepokój? Kiedy należy udać się do lekarza?

Z pewnością niepokojące, wymagające dalszej diagnostyki, mogą być stwierdzone w trakcie samobadania: guzki i zgrubienia wyczuwalne w piersi, wokół sutka i pod pachą, obrzęki węzłów chłonnych pod pachą, zmiana kształtu lub wielkości piersi, zmiana kształtu otoczki wokół brodawki, wyciek z brodawki. Jeśli kobiety mają nawyk badania piersi i znają swoje ciało, na pewno rozpoznają potencjalny problem we wczesnym etapie.

Jakie badania wykona lekarz?

W przypadku podejrzenia zmiany w piersi lekarz samodzielnie zbada piersi i jeśli będzie konieczność rozszerzenia diagnostyki to ma do wyboru dwa badania obrazowe: ultrasonografia piersi lub mammografia. W dalszym etapie w przypadku zmian podejrzanych, wymagających oceny histopatologicznej, lekarz kieruje na biopsję, aby pobrać materiał do takiej oceny.

Jakie zmiany najczęściej pojawiają się w obrębie piersi?

Choć rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet zdecydowana większość (ponad 80%) rozpoznanych zmian to zmiany łagodne. Należą do nich torbiele, które występują u połowy kobiet po 40 roku życia, gruczolakowłókniaki, najczęściej występujące u kobiet poniżej 35 roku życia, poszerzenie przewodów wyprowadzających oraz brodawczaki wewnątrzprzewodowe.

Trzeba też powiedzieć, że rak piersi nie jest ze względu na postać histologiczną czy też obecność różnych receptorów, chorobą jednakową u wszystkich kobiet, choć generalnie jest nowotworem dobrze rokującym we wczesnych stopniach zaawansowania.

Na co szczególną uwagę powinny zwrócić przyszłe i karmiące mamy?

Przede wszystkim istotne jest to, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie ma szczególnych zaleceń dla karmiących pacjentek, które w miarę możliwości nie powinny rezygnować z samobadania piersi.

Dziękuję za rozmowę.

....................................

Cały artykuł: https://www.haloursynow.pl/artykuly/kobieto-badaj-sie-samobadanie-piersi-jest-konieczne-i-skuteczne,13796.htm

###
To musi wiedzieć każda mama: jak dbać o siebie po ...
Ginekolog radzi: Jakie kosmetyki i zabiegi są bezp...
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A