Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (526 słów)

Zagrożenia okresu ciążowego – cykl artykułów o najczęściej występujących chorobach w ciąży

Ciążą to wyjątkowy i szczególny czas dla każdej kobiety, który wiąże się z niezwykła radością i szczęściem.

Przyszła mama, powinna szczególnie pamiętać, że w stanie w którym się znajduje dba nie tylko o siebie, ale też o swoje dziecko, pod każdym względem, zarówno fizycznym jak i psychicznym. W tym czasie, nawet pozornie niegroźne dolegliwości mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Kwestia ryzyka ewentualnych zakażeń rozmaitymi bakteriami i wirusami martwi każdą przyszła mamę. Przez cały okres ciąży, nie tylko należy unikać picia alkoholu, palenia papierosów ale przede wszystkim warto przestrzegać zasad szeroko pojętego zdrowego trybu życia. Regularne badania oraz konsultacje z lekarzem prowadzącym może uchronić przyszłą mamę i jej dziecko przed niektórymi chorobami.

###

Czy wiesz jakie choroby są najgroźniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka?

W skrócie przedstawimy cykl chorób i jak je rozpoznać. W kolejnych artykułach przedstawimy każdą z chorób w szczegółowy sposób, tak aby każda z przyszłych mam wiedziała jak jej zapobiec, jak wykryć a przede wszystkich jak nad nią zapanować aby uchronić swoje dziecko przed skutkami jej ingerencji w nasz organizm. Większość tu przedstawionych dolegliwości wykryta we wczesnym etapie ciąży i pod troskliwą opieką lekarza nie powinna być zagrożeniem dla kobiety ani dla jej dziecka.

1. Toksoplazmoza – choroba odzwierzęca, bezobjawowa, wykrywalna tylko w badaniu krwi matki.

2. Wirus opryszczki – występuje na skutek zarażenia wirusem HSV2 (w okolicach intymnych) oraz HSV1 (np. na ustach).

3. Różyczka – groźna choroba wirusowa charakteryzująca się wysypką,stanowiąca największe zagrożenie, jeśli pojawi się w I trymestrze ciąży.

4. Ospa – choroba wieku dziecięcego przenoszona droga kropelkową, łatwa do rozpoznania ( osłabienie, gorączka, wysypka).

5. Cytomegalia – bezobjawowa choroba wirusowa przenoszona głównie poprzez kontakt ze śliną, krwią, moczem,nasieniem, łzami. Wykrywalna tylko w badaniu krwi matki.

6. Grypa – infekcja w ciąży, może prowadzić do porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej dziecka. Niestety większość leków na grypę jest niedostępna dla kobiet w ciąży.

7. Listerioza – wywołuje ją bakteria Listeria monocytogenes zawarta m.in. w niepasteryzowanych serach i mleku, jej objawy są grypopochodne. Może doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego.

8. Bolerioza – pojawia się po ugryzieniu przez kleszcza charakteryzująca się czerwona plamką z jaśniejszym środkiem w miejscu ugryzienia.

9. Anemia – pojawia się ze względu na niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12 charakteryzuje się bladością skóry, osłabieniem i zmęczeniem. Wykrywalna tylko w badaniu krwi.

10. Cholestaza ciężarnych – odwracalna choroba wątroby związana ściśle z ciążą, nie występuję na skutek zakażenia patogenem, jednak bardzo groźna dla ciąży, ustępuje po porodzie i ma zdolność do nawrotów w kolejnych ciążach. Charakteryzuje się uciążliwym świądem skóry bez wysypki.

11. Nadciśnienie w ciąży – bardzo często występuje na skutek zmian w okresie ciąży, jest zagrożeniem zarówno dla mamy jak i płodu, może powodować poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy a w następstwie rzucawkę.

12. Cukrzyca ciążowa – rozpoznawana między 24 a 28 tygodniem ciąży, nie daje charakterystycznych objawów, nie można jej rozpoznać bez badań laboratoryjnych i nie powoduje wad u płodu.

13. Choroby tarczycy w ciąży – zmiany hormonalne w ciąży mogą doprowadzić do nadczyności lub niedoczynności gruczołu tarczycy. Zarówno niedoczynność jak i nadczynośc stanowi zagrożenie zarówno dla matki jak i płodu. Wkrywalna głównie w badaniu krwi oraz badaniu usg tarczycy.

###
Toksoplazmoza w ciąży
Kiedy i po co trzeba zrobić usg w ciąży?

Podobne wpisy

Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A