Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
3 minut(y) czytania (577 słów)

Zagrożenia okresu ciążowego – opryszczka (wirus HSV)

Opryszczka to zakaźna choroba wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex Virus (HSV). Należy do najpowszechniejszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych.

Występują dwa rodzaje wirusa: HSV1 – szczep ustno-twarzowy oraz HSV2 – szczep genitalny.

###

Jakie są drogi zakażenia wirusem?

Do zakażenia HSV dochodzi drogą kropelkową, poprzez dotyk a także podczas kontaktów seksualnych z osoba zainfekowaną. Warto pamiętać, że już jednorazowe zakażenie wirusem opryszczki pozostaje w naszym organizmie na całe życie.

Występują trzy rodzaje zakażenia:

Zakażenie pierwotne: objawy infekcji pojawiają się w okresie od 2 do 12 dni, od momentu dostania się wirusa do organizmu jako małe pęcherzyki na skórze, wypełnione płynem surowiczym, które później przybierają postać rany, a potem strupa . Pojawiają się na ustach, okolicy nosa lub na narządach płciowych. Objawy infekcji mogą się utrzymywać do 3 tygodni a współtowarzyszyć im mogą bóle głowy i mięśni, gorączka;

Zakażenie nawrotowe: objawia się tak samo jak zakażenie pierwotne ale jest mniej nasilone a nawroty występują zwykle 2–5 razy w roku, głównie podczas występowania silnego stresu, zimna, osłabienia lub miesiączki;

Zakażenie utajone: pojawia się, gdy osoba jest zarażona wirusem, ale nie ma objawów choroby. W postaci „uśpionej" wirus bytuje zarówno u osób, u których wystąpiły objawy, zarówno jak i u tych, u których objawów w ogóle nie było. Zakażenie utajone jest bardziej niebezpieczne,ponieważ osoba zainfekowana nie może leczyć objawów i nieświadomie zaraża innych. Osoba z utajonym wirusem okresowo wydziela go wraz ze śliną, łzami, wydzieliną z pochwy, cewki moczowej i nasieniem.

Jak rozpoznać objawy?

Wirus opryszczki zazwyczaj występuje jako drobne pęcherzyki z płynem surowiczym, które pękają,swędzą a w końcowym etapie przybiera postać strupka. Objawy występują dopiero 6 dnia od momentu zakażenia wirusem i utrzymują się do 10 dni po wystąpieniu objawów.

###

Jakie jest postępowanie w przypadku wystąpienia opryszczki?

Wskazane jest, aby po zauważeniu objawów skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże lub lekarzem pierwszego kontaktu. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologiczniego każda kobieta ciężarna z objawami zakażenia opryszczką powinna otrzymać leczenie doustne.

Wirus opryszczki w okolicach twarzy nie stanowi zagrożenia dla płodu. Nie występuje on w krwiobiegu, w związku z tym nie ma możliwości żeby dostał się do płodu.

Proces leczenia wirusa w trakcie trwania ciąży nie rożni się się od tego sprzed ciąży.

Wyjątek stanowią kobiety ciężarne po 36 tygodniu ciąży, które mają nawracające infekcje HSV, w takich przypadkach aż do porodu jest zachowane profilaktyczne leczenie ciągłe przeciwwirusowe, aby zminimalizować możliwość zakażenia się dziecka podczas porodu.

Objawowe występowanie wirusa HSV w okolicach intymnych podczas okresu okołoporodowego jest wskazaniem do zakończenia ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Higiena podczas zakażenia się HSV

Przy zakażeniu się wirusem opryszczki bardzo ważna jest właściwa i odpowiednia higiena, która zapobiega przenoszeniu wirusa w inne miejsca. Podczas występowaniu HSV na ustach, należy za każdym razem dokładnie myć ręce po ich dotknięciu, aby nie rozsiać go np. na okolice intymne.

Pamiętajmy, alby w czasie wystąpienia opryszczki w ciąży, nie smarować jej spirytusem, pasta cynkową, pastą do zębów a zwłaszcza antybiotykami, które mogą zaszkodzić dziecku.

Bibliografia:

1. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Joachim W. Dudenhausen, Willibald Pschyrembel; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997,2002 ; 6.2.4: 116
2. Majewski S, Rudnicka I. Choroby przenoszone drogą płciową w Polsce w 2009 roku. Przegl Epidemiol 2011;65:307-11.
3. Walkowiak B, Namysł J, Prokop J, Żaba R.Opryszczka narządów płciowych – klinika i epidemiologia. Post Dermatol Alergol 2007; 4:194-201.
4. „Choroby skóry" pod redakcją Stefanii Jabłońskiej i Tadeusza Chorzelskiego
5. Rekomedacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zakażeń wirusem opryszczki zwykłej u kobiet ciężarnych. Wydrukowano w Ginekol Poł 2007, 78, 899-900

###
Zagrożenia okresu ciążowego – Ospa
Zagrożenia okresu ciążowego – Różyczka

Podobne wpisy

Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A