Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (316 słów)

Cytologia – elementarne badanie dla każdej kobiety

Cytologia – elementarne badanie dla każdej kobiety

Elementarne badanie….Nawet nie zdążysz się zorientować

Cytologia! Szalenie ważne badanie! Jedno z podstawowych badań diagnostycznych w ginekologii. Bezbolesne, nieinwazyjne, stosunkowo niedrogie a dające spokój. Jedyne, co musisz zrobić to udać się do ginekologa. Cała procedura łącznie z ubraniem twa maksymalnie kilkanaście minut. Zazwyczaj panie nie czują nawet momentu pobrania. Lekarz specjalnie przygotowaną do tego celu szczoteczką (ze sztywnym szerokim zakończeniem) pobiera wymaz z szyjki macicy, następnie nanosi materiał na szkiełko podstawowe i utrwala. Tak przygotowane preparaty są podawane ocenie histopatologicznej. Z tego powodu na wynik trzeba czekać kilka dni.

Ważne jest żeby badanie nie było wykonane zbyt wcześnie przed i za wcześnie po miesiączce. Zaleca się 4 dni przed i 4 dni po, jednak decyzję o pobraniu cytologii podejmuje lekarz. Ze strony pacjentki, poza tym żeby na cztery dni przed planowaną cytologią nie stosowała żadnych preparatów dopochwowych, tamponów, irygacji oraz nie współżyła ani nie poddawała się badaniu ginekologicznemu, usg sonda dopochwową oraz nie pobierała żadnych wymazów co najmniej 24 godz. wcześniej, nie wymaga się żadnego przygotowania.

Co to jest badanie cytologiczne? 

Badanie cytologiczne wykonujemy w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. To nowotwór, który wykryty w tzw. stadium przedinwazyjnym jest choroba wyleczalną. Dzięki badaniu cytologicznemu mogą zostać wykryte minimalne zmiany, niewidoczne w badaniu ginekologicznym oraz nie dające odczuwalnych dolegliwości, dlatego jest to tak ważne badanie. Oprócz konwencjonalnej cytologii istnieje możliwość pobrania cyt. LBC (liquid base cytology) tzw. cytologii płynnej, której zaletą jest lepsza jakość uzyskanego preparatu, co może mieć wpływ na ocenę oraz możliwość wykorzystania materiału do dodatkowych badań np. obecności wirusa HPV. W związku z faktem, że przetrwałe zakażenie wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego typu onkogennego (szczególnie HPV16 i HPV18) jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, należy podkreślić, że zarówno badanie cytologiczne, jak i test na obecność onkogennego typu HPV są wzajemnie uzupełniającymi się elementami profilaktyki raka szyjki macicy.

###
Terapia bólu w ciąży jako alternatywa dla tabletek...
Dbaj o siebie, dbaj o piersi

Podobne wpisy

Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A