Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (464 słów)

Jak rozpoznać i leczyć stan zapalny?

Przyczyn stanów zapalnych pochwy jest wiele, a nieleczone mogą doprowadzić nawet do poważnych zakażeń czy niepłodności. O tym, że nie należy ich lekceważyć i jak można im zapobiec, mówi lek. med. Tomasz Oleksik specjalizant ginekologii i położnictwa z Centrum Medycznego „Boramed".

- Jakie są przyczyny stanów zapalnych pochwy? Czy niektóre kobiety mają większą tendencję do takich infekcji?

Stan zapalny pochwy jest jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Przyczyn jego powstawania jest wiele, do najczęstszych można zaliczyć: nieprawidłową higienę miejsc intymnych, dużą liczbę partnerów seksualnych, bieliznę o słabej przepuszczalności powietrza, zabiegi ginekologiczne, korzystanie z basenów i publicznych toalet, niedobory hormonalne, a także niewłaściwą dietę.

Patrząc na możliwe przyczyny zapaleń, widać, że większa tendencja do zachorowań jest często zależna od sposobu życia, odżywania, a nawet ubioru. Także pacjentki z nieregularnymi miesiączkami i niedoborami estrogenów są częściej narażone na nieprawidłowości we florze bakteryjnej. Do tej pory nie wykazano natomiast powinowactwa genetycznego do nawracających zakażeń pochwy.

- Po czym rozpoznać, że zaczyna rozwijać się stan zapalany?

Obecność nieprawidłowej flory bakteryjnej, grzybiczej lub np. spowodowanej pierwotniakami, często nie daje żadnych objawów. Pierwsze, które zaczynają się pojawiać, to świąd i nieprawidłowa wydzielina. W zależności od patogenu może być ona zielona, żółta, szara, z grudkami lub bez, gęsta, rzadka, o nieprzyjemnym zapachu lub zupełnie bezwonna.

Postępujące zakażenie powoduje pieczenie, ból okolicy narządu rodnego, szczególnie podczas stosunku, a także zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych wraz z błoną śluzową pochwy.

- Czy każda taka infekcja wymaga konsultacji ginekologicznej?

Tak, każda infekcja powinna być skonsultowana przez ginekologa. Jak już wcześniej wspomniałem, przyczyn zakażenia jest wiele, tak więc i sposobów leczenia jest dużo. Aby zastosować odpowiednią kurację należy zbadać pacjentkę ginekologicznie, a czasem pobrać posiew z pochwy, aby zidentyfikować patogen.

Często zdarza się, że pacjentki „leczą się" na własną rękę lekami bez recepty, co niestety najczęściej skutkuje rozwinięciem zakażenia, większymi powikłaniami i dłuższym okresem koniecznym do całkowitego wyleczenia.

- Do czego może prowadzić nieleczona infekcja pochwy?

Nieleczona infekcja prowadzi do nadkażenia narządów znajdujących się w okolicach pochwy tj. trzon macicy czy pęcherz moczowy, a następnie może rozwinąć się w uogólnioną infekcję organizmu. Zapalenia miednicy mniejszej prowadzą do powstania licznych zrostów, które są częstą przyczyną niepłodności czy zespołu bólowego tego obszaru.

- Czy profilaktyka może nas uchronić przed powracającymi infekcjami?

Oczywiście, że tak. Podstawą profilaktyki jest higiena – używanie naturalnych, łagodnych kosmetyków, najlepiej przeznaczonych właśnie do okolic intymnych oraz korzystanie z bawełnianej bielizny, oddzielnego ręcznika czy częsta wymiana wkładek. Należy także pamiętać o myciu pochwy po stosunku – nie irygacji, a delikatnym przemyciu.

Bardzo istotne w profilaktyce jest również korzystanie z probiotyków, szczególnie u pacjentek, które często bywają na basenie, mają tendencję do zakażeń, bądź przyjmowały antybiotyki. W diecie powinno się ograniczyć spożycie cukrów i zadbać o odpowiednie nawodnienie.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

Perimenopauza. Czy to już pora na przekwitanie?
Ćwicz mięśnie Kegla! Na pewnie nie pożałujesz.
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A