Boramed w Warszawie - profesjonalna placówka medyczna
 
+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307
 
+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A
2 minut(y) czytania (404 słów)

Pierwsza wizyta ginekologiczna w ciąży.

Kiedy najlepiej udać się do specjalisty, jeśli podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży? Jakich badań spodziewać się podczas pierwszej wizyty? Na te oraz inne pytania nurtujące przyszłe mamy odpowiada dr. n. med. Wojciech Majkusiak z Centrum Medycznego "Boramed".

- Jaki jest najlepszy termin na pierwszą wizytę u ginekologa, jeśli podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży?

Podejrzenie ciąży na podstawie jej prawdopodobnych objawów, do których zaliczamy: brak miesiączki, powiększenie i tkliwość piersi, poranne nudności, czasami wymioty, częstsze oddawanie moczu czy zmęczenie, powinno być zweryfikowane w trakcie wizyty u ginekologa.

Jednoznacznym objawem wczesnej ciąży jest uwidocznienie w badaniu ultrasonograficznym pęcherzyka ciążowego, a następnie - wraz z rozwojem ciąży - zarodka z czynnością serca.

Przykładowo zarodek o długości ok. 5 mm odpowiada szóstemu tygodniowi ciąży, a zarodek o długości ok. 15 mm odpowiada ciąży ośmiotygodniowej. Wydaje się więc racjonalne, że przy braku innych objawów (np. ból w podbrzuszu, plamienie czy krwawienie z dróg rodnych), wizytę należy zaplanować około 2-3 tygodni po terminie spodziewanej miesiączki.

Oczywiście w każdej sytuacji, która stwarza wątpliwości co do potencjalnej ciąży, należy zweryfikować sytuację kliniczną, aby ją rozpoznać i zapobiegać wystąpieniu ewentualnych komplikacji.

- Jak wygląda przebieg pierwszej wizyty? Jakie badania zostaną wykonane w gabinecie?

Podczas wizyty zostanie wykonane badanie ginekologiczne, w trakcie którego powinien być pobrany materiał do badania cytologicznego. Po potwierdzeniu ciąży w badaniu ultrasonograficznym i przedstawieniu pacjentce aktualnej sytuacji, powinien nastąpić pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu i masy ciała.

Następnie lekarz zada pytania w celu identyfikacji przedciążowych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia powikłań podczas ciąży i porodu. Zapyta o choroby przewlekłe, przebyte leczenie czy szczegóły dotyczące poprzednich ciąż.

- Jakie badania zleci lekarz? Kiedy powinno się je wykonać?

Zgodnie ze standardami opieki nad kobietą w ciąży, w trakcie pierwszej wizyty (do 10 tygodnia ciąży) zostaną zlecone następujące badania: grupa krwi, przeciwciała odpornościowe (diagnostyka konfliktu serologicznego), morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, badanie na obecność wirusów HIV i HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy, różyczki i kiły.

Ponadto zaleca się wykonanie oznaczenia TSH oraz przeciwciał przeciwko cytomegalowirusowi. Rekomendowane jest także badanie stomatologiczne.

- W jakich terminach powinny odbyć się kolejne wizyty?

Harmonogram wizyt w prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca, aby kontrole lekarskie odbywały się co 3-4 tygodnie w zależności od zaawansowania ciąży, a w uzasadnionych przypadkach częściej. Warto wspomnieć o zalecanych badaniach USG: pomiędzy 11 a 14 tygodniem trwania ciąży oraz około 20 i 30 tygodnia.

- Dziękuję za rozmowę w imieniu prowadzących blog Boramed.

Terapia uroginekologiczna u mgr Anny Gil - co wart...
Perimenopauza. Czy to już pora na przekwitanie?
Image

+48 22 25 01 577 - Bora Komorowskiego 21 lok. 307

+48 22 53 53 600 - Beli Bartoka 8 lok. U/A